szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Najdroższe współczesne artystki

16.01.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Nie jest tajemnicą, że lista najdroższych żyjących twórców sztuk wizualnych zdominowana została przez mężczyzn. Pomimo tego faktu, wśród artystów czerpiących obecnie największe zyski ze sprzedaży dzieł na aukcjach znajdują się również kobiety. Pragniemy przedstawić Państwu 5 autorek, których prace osiągają na licytacjach imponujące kwoty.

Yayoi Kusama, White No. 28, 1960, źródło: Christie’s

1. Yayoi Kusama

Obecny rok zapowiada się bardzo dobrze dla japońskiej rzeźbiarki, malarki i performerki, której znakiem rozpoznawczym pozostają krzykliwe, powtarzalne wzory umieszczane na instalacjach, kolażach, czy obrazach. Hirshhorn Museum and Sculpture Garden w Waszyngtonie przygotowuje się bowiem do wielkiej retrospektywy twórczości Kusamy. Twórczość autorki nadal pozostaje również stałym elementem ważnych wydarzeń aukcyjnych. Jej dotychczasowy rekord sprzedażowy ustanowiony został w 2014 roku w nowojorskim Christie’s, kiedy to dzieło pt. „White No. 28” z 1960 roku sprzedane zostało za 7,3 milionów dolarów.

2. Cindy Sherman

Amerykańska artystka w swoich twórczych działaniach nadal kontynuuje eksperyment wcielania się w rozmaite stereotypowe role kobiece. Jej rekord aukcyjny padł w 2014 roku w nowojorskim Christie’s i wyniósł ponad 6,7 milionów dolarów za cykl czarno-białych zdjęć „Untitled Film Stills” z 1977 roku. Do tej pory aż 17 prac Sherman przekroczyło na aukcjach wartość 1 miliona dolarów.

Bridget Riley, Untitled (Diagonal Curve), 1966, źródło: Christie’s

3. Bridget Riley

Najwyższa kwota dla op-artowych dzieł Bridget Riley, wynosząca 4,3 miliony funtów (5,7 milionów dolarów), kiedy w czerwcu ubiegłego roku jeden z jej czarno-białych obrazów przekroczył górną granicę estymacji niemal o 1 milion funtów. Obraz pt. „Untitled (Diagonal Curve)” z 1966 roku okazał się drugim dziełem artystki sprzedanym na aukcji za sumę powyżej 5 milionów dolarów.

4. Marlene Dumas

Figuratywne obrazy malarki z RPA, tworzącej obecnie w Amsterdamie, niepokoją i fascynują. Nic dziwnego więc, że najwyższa kwota uzyskana w lipcu 2008 roku w londyńskim Sotheby’s za obraz artystki pt. „The Visitor” z 1995 roku wyniosła 6,3 milionów dolarów. Innym bardzo dobrym wynikiem południowoafrykańskiej malarki jest sprzedaż dzieła „The Teacher” z 1987 roku za 1,8 miliona funtów w 2005 roku w Christie’s w Londynie.

Cecily Brown, The Pyjama Game, 1997-98, źródło: Christie’s

5. Cecily Brown

Malarskie dzieła brytyjskiej artystki najczęściej koncentrują się na tematyce natury i cielesności. Najdroższy jak dotąd obraz Brown pt. „The Pyjama Game” z lat 1997-1998 sprzedany został w maju 2007 roku w nowojorskim Christie’s za 1,6 miliona dolarów.

Do innych współczesnych, osiągających spore sukcesy na rynku sztuki artystek należą również: Julie Mehretu, doskonale ukazująca za pośrednictwem swych abstrakcyjnych prac element malarskiej przestrzenności, Jenny Saville, skupiająca się na zagadnieniu ludzkiej cielesności, a także portrecistka posługująca się zdecydowaną kolorystyką i wyraźnym konturem, Elizabeth Peyton.

fot. (góra) Cindy Sherman, Untitled Film Stills, 1977, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.