szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdrożsi brytyjscy artyści współcześni

17.01.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Pragniemy przedstawić Państwu listę najdroższych żyjących brytyjskich artystów. Okazuje się, że zestawienie zdominowane zostało przez twórców, którzy w latach 80. rozpoczęli swoją edukację w londyńskim Goldsmiths College of Art. Nie brakuje tu jednak również urodzonych przed 1940 rokiem przedstawicieli starszej generacji brytyjskiej sztuki współczesnej, na przykład Davida Hockney’a, czy Bridget Riley.

Damien Hirst, THEO-24 300MG WHITBY 2852, źródło: Sotheby’s

1. Damien Hirst

O pierwszej pozycji Hirsta na liście najdroższych brytyjskich artystów zdecydowała, mająca miejsce w 2007 roku w londyńskim Sotheby’s sprzedaż dzieła pt. „Lullaby Spring” z 2002. Szafa wypełniona szklanymi pigułkami sprzedana została wówczas za 9,65 milionów funtów (19,23 milionów dolarów).

2. David Hockney

W listopadzie minionego roku ogromny, złożony z kilku segmentów, barwny krajobraz pt. „Woldgate Woods, 24, 25, and 26 October 2006” ustanowił na nowojorskiej aukcji Sotheby’s sprzedażowy rekord artysty równy 11,71 milionom dolarów.

Jenny Saville, The Shift, 1996-1997, źródło: Sotheby’s

3. Jenny Saville

Najdroższa brytyjska artystka znalazła się na 3 miejscu listy dzięki sprzedaży w 2016 roku w Sotheby’s w Londynie płótna „Shift” za 6,8 milionów funtów (9 milionów euro). Obraz przedstawiający ciasno przylegające do siebie ciała pobił dotychczasowy rekord malarki, ustanowiony w londyńskim Christie’s w 2014 roku dziełem pt. „Plan” (2 miliony funtów).

4. Glenn Brown

Pełen dramaturgii, namalowany w 1998 roku morski pejzaż „The Tragic Conversion of Salvador Dalí (after John Martin)” osiągnął kwotę 5,1 milionów funtów (8,1 milionów dolarów) podczas londyńskiej aukcji Sotheby’s w 2012 roku.

5. Bridget Riley

Najstarsza w zestawieniu, 85-letnia artystka swój spektakularny wynik aukcyjny ustanowiła dopiero w czerwcu 2016 roku na licytacji londyńskiego Christie’s, gdzie jej op-artowe dzieło „Untitled (Diagonal Curve)” zostało kupione za kwotę 4,3 miliony funtów (5,7 milionów dolarów).

Frank Auerbach, Head of Gerda Boehm, 1965, źródło: Sotheby’s

6. Antony Gormley

Antony Gormley jest artystą znanym przede wszystkim ze swoich artystycznych instalacji umieszczanych w przestrzeniach publicznych. Makieta jego ikonicznej realizacji „ Angel of the North” wylicytowana została na londyńskiej aukcji Christie’s za sumę 3,4 milionów funtów (5,37 milionów dolarów).

7. Frank Auerbach

Urodzony w 1931 roku Frank Auerbach również osiągnął nowy rekord sprzedażowy dopiero w 2016 roku, kiedy to jego obraz „Head of Gerda Boehm” został nabyty w londyńskim Sotheby’s za 3,78 miliony funtów (4,74 miliony dolarów).

8. Chris Ofili

„Holy Virgin Mary”, kontrowersyjny obraz zdobiony odchodami słonia, przez który w 1999 roku pojawiła się groźba zaprzestania finansowania nowojorskiego Brooklyn Museum, przyniósł londyńskiemu Christie’s w 2015 roku kwotę 2,88 miliony funtów (4,5 miliony dolarów).

Chris Ofili, The Holy Virgin Mary, 1996, źródło: Christie’s

9. Tracey Emin

Co prawda dzieło „The Bed” autorstwa Tarcey Emin nie zagwarantowało artystce zdobycia prestiżowej Nagrody Turnera, jednak osiągnęło na aukcji Christie’s w Londynie w 2014 roku imponującą kwotę 2,5 milionów funtów (4,36 miliony dolarów).

10. Anish Kapoor

Postać Anisha Kapoora wieńczy zestawienie najdroższych brytyjskich artystów. Najbardziej spektakularnym wynikiem aukcyjnym osiągniętym przez tego twórcę okazała się sprzedaż alabastrowej rzeźby „Untitled” w 2003 roku w londyńskim Sotheby’s za 1,94 miliona funtów (3,87 miliony dolarów).

fot. (góra) Damien Hirst, Lullaby Winter, 2002, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.