szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Polska sztuka za granicą w styczniu

19.01.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Styczeń 2017 roku zapowiada się niezwykle ciekawie pod kątem ekspozycji polskich artystów za granicą. Od 18 stycznia w nowojorskiej Miguel Abreu Gallery trwa bowiem wystawa prac Wacława Szpakowskiego. 27 stycznia natomiast w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie litewskiej publiczności zaprezentowany zostanie pokaz realizacji Marii Lobody.

Wacław Szpakowski, Linie rytmiczne – F3, ok. 1925, własność rodziny

Odbywająca się w Miguel Abreu Gallery w Nowym Jorku wystawa pt. „Grounding Vision”, gromadząca rysunki Wacława Szpakowskiego, prekursora sztuki geometrycznej, minimal-artu i op-artu w Polsce, ma na celu ugruntowanie na trwałe niezwykle istotnego miejsca twórcy w historii sztuki współczesnej. Szpakowski, pracując w zupełnym odizolowaniu od ówcześnie powstających modernistycznych prac, stworzył własną ideę abstrakcyjnego rysunku, który powstawał w myśl poszukiwania jak najprostszej formy dla wyrażania porządku wszechświata. Konstrukcja jego kompozycji, zbudowanych z ciągłych linii geometrycznych o niezmiennej grubości 1 mm oraz wzajemnych odległości odcinków równych 4 mm, zbliżała realizacje twórcy do dzieł naukowych. Wystawa będzie dostępna dla nowojorskiej publiczności do 21 lutego 2017 roku.

Maria Loboda, Zero Dynasty I, 2016, materiały prasowe organizatora

Ekspozycja pt. „Jestem promienna, jestem promienna, jestem promienna w mojej porażce…”, która 27 stycznia zostanie otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie, będzie pierwszą tak obszerną prezentacją dzieł Marii Lobody w regionie bałtyckim. W ramach tej indywidualnej ekspozycji artystka skupi się na poszukiwaniach w obszarze starożytnych systemów wiary, transcendentalnych koncepcji ludzkiej duszy oraz jej przejawów w tajemnych przedmiotach, a także w dziedzinie archeologii, architektury, religii i wiary. W wileńskim CSW Loboda zaprezentuje instalację przestrzenną zaaranżowaną w formie systemu korytarzy, symbolizujących rytuały przejścia i przemiany ukazane w postaci 5 bram. Wystawa potrwa do 12 marca 2017 roku.

fot. (góra) Wacław Szpakowski, B: B 2, B 3, 1924

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.