szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Najdroższe dzieła pop-artu w 2016 roku

20.01.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Pomimo iż gatunek pop-artu nie zamyka się w nazwiskach Andy’ego Warhola oraz Roy’a Lichtensteina, zestawienie najdroższych dzieł tego nurtu w 2016 roku mogłoby sugerować inaczej. Jeśli chodzi o tę kategorię sztuki, dwóch amerykańskich twórców zmonopolizowało bowiem zupełnie listę najwyższych sprzedaży, które w ubiegłym roku przyniosły całkowity dochód równy blisko 101 milionom dolarów. Okazuje się, że w porównaniu z rankingiem najdroższych pop-artowych prac 2015 roku, których łączna kwota wyniosła 385 milionów dolarów, nie jest to spektakularny wynik.

Ranking najdroższych dzieł sztuki z kategorii pop-art w 2016 roku, źródło: http://www.artprice.com/

Andy Warhol, Colored Mona Lisa, 1963, źródło: Christie’s

Lata 2014-2015 to okres rekordowych sprzedaży dla prac Andy’ego Warhola. Podczas, gdy w 2014 roku całkowity obrót dziełami Amerykanina osiągnął kwotę 653 milionów dolarów, zaś w 2015 roku – 523 miliony dolarów, w 2016 roku spadł on aż do 163 milionów dolarów. Ogólny popyt na realizacje artysty obniżył się o 68,8%. O spadku popularności twórcy na rynku sztuki czym może świadczyć fakt, że w 2006 roku łączna kwota z obrotu jego dziełami była wyższa o około 60 tysięcy dolarów niż dekadę później.

W 2015 roku najdroższą pracą Warhola okazała się sprzedana za 56,1 milionów dolarów w nowojorskim Christie’s realizacja pt. „Colored Mona Lisa”, ogromny portret Mony Lisy przekształconej na ikonę popkultury. Obecnie znajduje się on na 8 miejscu pod względem wartości dzieł amerykańskiego artysty. Najdroższą jego realizacją jest natomiast praca pt. „Silver Car Crash (Double Disaster)”, która w 2013 roku znalazła nabywcę gotowego zapłacić za nią ponad 105 milionów dolarów. W ubiegłym roku najwyższa sprzedaż obiektu Warhola wyniosła zaledwie 24,4 miliony dolarów. Suma ta jednak, pomimo iż znacznie ustępuje rekordowym kwotom z poprzednich lat, nie jest niepokojąca – przekroczyła bowiem swoją najniższą estymację.

Roy Lichtenstein, Nurse, 1964, źródło: Christie’s

Również zainteresowanie twórczością Roy’a Lichtensteina nie było w ubiegłym roku imponujące. Najdroższą pracą rankingu okazała się realizacja „Nudes in Mirror”, sprzedana za ponad 21 milionów dolarów, podczas gdy w 2015 roku dzieło artysty z 1964 roku pt. „Nurse” było 4 najdroższą sprzedażą aukcyjną roku (95,3 milionów dolarów).

Wydaje się jednak, że słaba kondycja dzieł z nurtu pop-art na rynku sztuki w ubiegłym roku spowodowana była raczej małą ilością proponowanych na aukcjach tego typu prac, a także ich niewysokimi estymacjami. Możemy mieć wobec tego nadzieję, że niski roczny dochód ze sprzedaży twórczości Warhola i Lichtensteina nie zapowiada ogólnego spadku zainteresowania tym rodzajem artystycznej działalności.

fot. (góra) Roy Lichtenstein, Landscape with Figures, 1977, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.