szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Sztuka naiwna coraz popularniejsza, czyli sukces Outsider Art Fair 2017

23.01.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Wczoraj w nowojorskim Metropolitan Pavilion zakończyła się 25 edycja Outsider Art Fair, targów sztuki nieprofesjonalnej, znanej szerzej jako art brut. Ten rodzaj twórczości skupia działalność osób bez wykształcenia artystycznego, dotkniętych chorobami psychicznymi, a także z rozmaitych powodów postrzeganych jako społecznie nieprzystosowanych.

Bill Traylor, Black Bull, źródło: Christie’s

Trwająca od 19 do 22 stycznia bieżącego roku w nowojorskim Metropolitan Pavilion 25 edycja Outsider Art Fair, targów sztuki naiwnej, skupiła ponad 60 wystawców z różnych zakątków świata, począwszy od Ameryki Północnej, poprzez Europę, na Azji kończąc. Zgodnie z raportem organizatorów, tegoroczna odsłona wydarzenia zgromadziła ponad 3,5 tysiąca widzów, co stanowi dotychczasowy rekord.

Szczególnym powodzeniem cieszyła się twórczość Jordana MacLachlana wystawiana przez nowojorską galerię Marion Harris. Prace tego kanadyjskiego artysty ukazują jego emocjonalny związek ze zwierzętami, podkreślając tym samym, jak często służą one człowiekowi jedynie jako jedzenie, rozrywka lub stworzenia przeznaczone do pracy. Ceramiczne, hiperrealistyczne rzeźby MacLachlana często naznaczone są pewnym pierwiastkiem fantastyki.

Kołdra z Gee w Bend

Nowojorska galeria SHRINE (BOOTH 58) zaprezentowała publiczności prace amerykańskiego artysty zwanego Prophet Royal Robertson, który w swojej twórczości odwoływał się do tak różnorodnych źródeł, jak Biblia, magazyny o tematyce science fiction, pornografia oraz treści pochodzące z tanich brukowców. Rysunki, które pokrywały każdy centymetr ścian domu artysty w Baldwin w Luizjanie przedstawiają między innymi futurystyczny krajobraz miasta, UFO, kopulujące pary, czy też postaci aniołów.

Podczas Outsider Art Fair pojawiły się także, oferowane przez Wide Open Arts, barwne, unikatowe kołdry afroamerykańskiej grupy kobiet mieszkającej w izolowanej wiosce Gee w Bend w Alabamie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również coraz bardziej znane, figuratywne prace Billa Traylora.

Do innych, wartych uwagi artystów sztuki naiwnej, których prace pojawiły się na tegorocznym Outsider Art Fair, należą: Pinkie Maclure, Michael J. Pellew, Felipe Jesus Consalvos, Daniel Green, Gil Batle, Friedrich Schröder-Sonnenstern, czy też Frank Johnson.

fot. (góra) Outsider Art Fair, źródło: materiały prasowe organizatora

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.