szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Krótkie podsumowanie grudniowych aukcji

25.01.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Każdego miesiąca około 1 700 domów aukcyjnych z całego świata, począwszy od Nowego Jorku, na Warszawie kończąc, organizuje licytacje. Każdy miesiąc stanowi przy tym bardzo specyficzny okres na rynku sztuki. Czym zaskoczył nas grudzień minionego roku? Ile obiektów zostało sprzedanych? Który z nich okazał się najdroższy?

Ren Renfa, Gruby i chudy koń, dynastia Yuan

W grudniu 2106 roku aukcje odbyły się w 72 miastach na całym świecie. Największa jednak ilość obiektów sprzedana została w Pekinie. W sumie, podczas grudniowych aukcji, nowego nabywcę znalazły 7 333 dzieła o łącznej wartości 884 952 651 dolarów.

Najwyższą sprzedaż w ciągu tego miesiąca zanotował chiński dom aukcyjny Poly International Auction Co. 4 grudnia 2016 roku podczas wieczoru poświęconemu starożytnemu chińskiemu malarstwu i kaligrafii zwój autorstwa XIII-wiecznego mistrza o nazwisku Ren Renfa wylicytowane zostało za ponad 44 miliony dolarów. Sprzedaż ta ustanowiła nowy rekord aukcyjny za pracę artysty.

Metello Motelli, Iris, 1873, źródło: Sotheby’s

W ubiegłym miesiącu największa ilość oferowanych na aukcjach prac należała do Pabla Picassa. Spośród 317 stworzonych przez hiszpańskiego artystę dzieł, 211 znalazło swoich nabywców.

Zaskoczeniem grudnia okazała się sprzedaż w londyńskim Sotheby’s podczas Aukcji Rzeźby XIX i XX wieku, realizacji z białego marmuru pt. „Iris” autorstwa włoskiego, XIX-wiecznego artysty Metello Motelli za kwotę niemal 429 tysięcy dolarów. Rzadko obecny na rynku wtórnym obiekt ponad dwukrotnie przekroczył swoją najwyższą estymację określoną na 180 tysięcy dolarów.

Najwięcej prac debiutujących na rynku sztuki artystów pojawiło się na aukcjach w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach. Z kolei na trzecim miejscu niespodziewanie uplasowała się Francja.

fot. (góra) Pablo Picasso, Jeune fille endormie, 1935, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.