szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Klasycy moderny i impresjoniści w nowym Muzeum Barberini w Poczdamie

26.01.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

W ostatni weekend w niemieckim Poczdamie swoją działalność zainaugurowało nowe muzeum sztuki. W oficjalnym otwarciu Muzeum Barberini wzięła udział kanclerz Angela Merkel oraz Bill Gates. Kolejka chętnych do darmowego zobaczenia wystawy przed XVIII-wiecznym budynkiem Pałacu Barberini rozciągała się na kilkaset metrów.

Poczdam nieuchronnie żyje w cieniu Berlina i trudno miastu uciec od roli brzydszej młodszej siostry stolicy Niemiec. Trudno konkurować z artystyczną ofertą metropolii, a dotychczasowa mapa kulturalna Poczdamu, znanego z barokowego pałacu Sanssouci miała głównie lokalny charakter. Tym większą rangę ma tutaj otwarcie nowego muzeum sztuki, które swoją działalność rozpoczęło od wystawy panteonu sztuki modernistycznej.

Muzeum Barberini w Poczdamie

Muzeum Barberini zostało otwarte dla publiczności w zeszły weekend i natychmiast spotkało się z falą zainteresowania. Kolejka chętnych do bezpłatnego odwiedzenia dwóch wystaw inauguracyjnych – klasyków moderny i impresjonistów – liczyła kilkadziesiąt metrów. Wśród gości wernisażu był Bill Gates oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel, która zamiast na zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta wybrała się do Poczdamu.

August Rodin, Myśliciel, 1902

Obrazy Edwarda Muncha, Emila Noldego, Wassilija Kandinskiego, Andy’ego Warhola, Maxa Liebermanna oraz rzeźby Augusta Rodina weszły w skład wystawy „Klasycy nowoczesności”, która w 60 dziełach z okresu 100 lat manifestuje ducha XX-wiecznej moderny. Sześć artystycznych historii, na które podzielono ekspozycję, opowiada o rozwoju sztuki modernistycznej i jej fascynacjach ekspresją, ruchem, strukturą oraz kwestionowaniem dogmatu figuratywności. Kuratorzy wystawy sprawili, że obrazy wchodzą ze sobą w dialog. I tak Rodin spiera się tu z Monetem, a Liebermann dyskutuje z Nolde.

Druga z wystaw „Impresjonizm. Sztuka krajobrazu” zgromadziła ponad 90 prac artystów z takimi reprezentantami kierunku jak Monet, Renoir, Pissarro czy Alfred Sisley. Zdecydowaną gwiazdą zbiorów Barberini jest jednak Claude Monet.

Pałac Sanssouci, Poczdam

Na wernisażu pokazano aż 41 obrazów Francuza z kardynalną serią „Nenufary” namalowaną między 1904 a 1917 rokiem. Lilie wodne oraz seria „Stogi siana” są sublimacją światła, bezczasowości i zainteresowania impresjonistów optyką. Obsesja czasu w jego najdrobniejszych refleksjach i próby uchwycenia ulotnej teraźniejszości są tu widoczne w lubianych przez Moneta wiejskich pejzażach, zjawiskach pogodowych i wycinkach przyrody.

Claude Monet, Lilie wodne i japoński most, 1897-1899

Swoje istnienie Muzeum Barberini zawdzięcza Hasso Plattnerowi, założycielowi firmy SAP, milionerowi oraz mecenasowi i kolekcjonerowi sztuki, który ofiarował władzom Poczdamu własną galerię sztuki o niebagatelnej powierzchni 2200 metrów kwadratowych. Plattner zainwestował ponad 60 mln euro w projekt rekonstrukcji zbudowanego przez Fryderyka Wielkiego i zniszczonego podczas II wojny światowej pałacu Barberini, który został siedzibą muzeum o tej samej nazwie. Obok wystawienia prywatnej kolekcji Plattnera zapoczątkowanej w latach 80. muzeum zamierza organizować trzy wystawy rocznie.

Droga do otwarcia muzeum nie była jednak gładka i z powodu trudności jak i dyskusji co do lokalizacji oraz doboru eksponatów przeciągnęła się na trzy lata. Hasso Plattner krytykował wielokrotnie niemieckie przepisy o ochronie kulturowego dziedzictwa, które ograniczają możliwości sprzedawania kluczowych dzieł sztuki poza granicami kraju.

Poczdamskie Barberini zapowiedziało już kolejne wydarzenia. Od 17 czerwca do 3 października będzie można oglądać wystawę „Amerykańska droga do moderny. Od Hoppera do Rothko”, a trzecia wystawa „Za maską” dostępna dla publiczności od 28 października do lutego 2018 roku skupi się na artystach z NRD.

 

fot. (góra) Edvard Munch, Dziewczęta na moście

Agata Bluszcz

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.