szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Subiektywny przegląd najciekawszych galerii Szwajcarii

27.01.2017

Ciekawostki, Migawki ze świata sztuki

Pozycja Szwajcarii na artystycznej mapie Europy wzrasta. Wydarzenia takie jak targi Art Basel oraz Art Geneve przyciągają do kraju pod Alpami artystów i wielbicieli sztuki. Prezentujemy subiektywny przegląd najprężniej działających prywatnych galerii sztuki w Szwajcarii (kolejność przypadkowa).

1. Freymond-Guth, Bazylea

Po niedawnej przeprowadzce z Zurychu do Bazylei, gdzie architekci Herzog & de Meuron przetransformowali surową przestrzeń dawnego magazynu w nowoczesne wnętrze galerii sztuki, Freymond-Guth kontynuuje swoją działalność. Instytucja współpracuje z artystami flirtującymi z przestrzenią, takimi jak Stefan Burger, Yorgos Sapountzis czy Megan Francis Sullivan. Freymond-Guth wystawiała także lateksowe, niepokojące instalacje artystki Heidi Bucher.

Panorama Zurychu

2. RaebervonStenglin, Zurych

W 2009 roku w środku największego kryzysu finansowego od lat, berlińscy kuratorzy Beat Raeber oraz Matthias von Stenglin zdecydowali się otworzyć własną galerię. Lepiej zaczynać, gdy wszystko zwalnia – tłumaczyli. RaebervonStenglin prezentuje dziś chętnie rzeźby i instalacje, jak te niemieckiego artysty Karstena Födingera oraz Raphaela Heftiego, nazywanego alchemikiem sztuki.

3. Eva Presenhuber, Zurych

Galeria Evy Presenhuber wystawia dzieła zarówno artystów na półmetku kariery, jak i debiutantów, próbując stawiać opór komercjalizacji sztuki. To tutaj odbyła się jedna z ważniejszych wystaw Austriaka Franza Westa. Instytucja współpracuje z szeregiem intrygujących twórców z Ugo Rondinone, Martinem Boycem, Karin Kilimnik oraz Trish Donnelly na czele.

4. Grand Palais, Berno

Galeria w stolicy Szwajcarii skupia się na pokazaniu prac współczesnych, młodych szwajcarskich i zagranicznych twórców, którzy nie przebijają się do mainsteamowych instytucji. Specjalnie dla Gran Palais instalację filmową stworzył Walter Pfeiffer.

5. Photobastei, Zurych

Instytucja stanowi Mekkę fotografii, która balansuje między potrzebą tworzenia nieskrępowanej przestrzeni wystawienniczej dla uznanych artystów i atmosferą stymulującą pionierskie eksperymenty w obszarze fotografii. Galeria gościła wystawy Paolo Pellegrina, Vivian Maier, Wernera Bischofa i fotografa dokumentalisty Petera Bialobrzeskiego.

Heidi Bucher, Upadek nadziei, 1986

6. Ribordy, Genewa

Stosunkowo młodej i niewielkiej galerii udało się już zaprezentować na takich imprezach artystycznych jak Viennafair, NADA NY, Miami Beach oraz Art Geneve. Ribordy nie boi się politycznych akcentów. Z instytucją współpracują m.in. Ryan Foerster i Mathis Gasser.

7. Galeria Urs Meile, Lucerna

Działająca od 1992 roku w szwajcarskiej Lucernie i Pekinie jednocześnie galeria dedykuje swoją przestrzeń najnowszej sztuce z uwzględnieniem takich mediów jak performance, malarstwo, rzeźba, fotografia i instalacja ze szczególnym zainteresowaniem współczesną sztuką Chin. Dzięki współpracy z Pekinem Urs Meile reprezentuje takich artystów jak Ai Weiwei, Qiu Shihua i Wang Xingwei.

8. Nicola von Senger, Zurych

Galeria Nicoli von Senger koncentruje swoją uwagę na artystach działających na styku nowych mediów oraz fotografii. Kuratorowi, który stawia na długofalowe relacje z twórcami jak również budowanie osobistych relacji w środowisku artystycznym, zaufali artyści: Beni Bischof, Olaf Breuning, Daniele Buetti, Lori Hersberger, Martin Parr oraz Augustin Rebetez.

9. Frank Pages, Genewa

Mieszankę fotografii, malarstwa i rzeźby można znaleźć w galerii Frank Pages. Publiczność znajdzie tu ciekawy przekrój artystycznych biografii jak np. chiński malarz Gao Xingjian, francuski artysta mediów Vincent Edmond oraz fotograf Bruno Vautrelle.

10. Blancpain, Genewa

Pomimo wachlarza artystycznych technik galeria skupia się na promocji młodych artystów takich jak Jérôme Leuba, tworzący „żywe dzieła sztuki” oraz Robert Currie, którego subtelne fotografie eksplorują zagadnienia symetrii oraz przestrzeni.

fot. (góra) Ai Weiwei, Forever, 2013

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.