szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Najdroższe rzeźby 2016 roku – ranking

30.01.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

Czy ubiegły rok był korzystny dla rzeźby na światowym rynku sztuki? Które dzieło okazało się najdroższe? Czy pasjonaci sztuki nadal najchętniej kupują realizacje pochodzące z XX wieku? Pragniemy zaprezentować Państwu ranking najdroższych prac rzeźbiarskich 2016 roku.

Najdroższe rzeźby sprzedane w 2016 roku, źródło: http://www.artprice.com/

Pierwszą obserwacją, jaka narzuca się spoglądając na zestawienie najdroższych prac rzeźbiarskich 2016 roku jest to, że brakuje na niej amerykańskich artystów, pomimo iż ich dzieła osiągały w ubiegłych latach dużo wyższe kwoty niż najdroższy obiekt na liście „Reclining Figure: Festival” Henry’ego Moore’a. Okazuje się jednak, że w przeciągu minionych 12 miesięcy triumfy święciła rzeźba europejska, reprezentowana przez przedstawicieli rozmaitych epok artystycznych.

Richard Orlinski, Panthere

Analizując powyższy ranking można dostrzec również inną prawidłowość – obok niezwykle popularnych obecnie artystów współczesnych, takich, jak Maurizio Cattelan i Richard Orlinski, pasjonaci sztuki docenili dzieła unikatowe. Stąd też w zestawieniu obecność, sprzedanego za rekordową sumę 20,4 milionów dolarów, obiektu „L’éternel printemps” Auguste’a Rodina, która okazała się wśród 120 brązowych rzeźb, jedyną marmurową realizacją francuskiego twórcy, licytowaną w ciągu ubiegłego roku.

Pino Pascali, Coda di delfino (Tail of a Dolphin), 1966, źródło: Christie’s

Zaskakuje także obecność w zestawieniu dzieła Jacobusa Agnesiusa, artysty, o którym, poza faktem, iż był aktywny w 2 połowie XVII wieku, wiadomo dziś bardzo niewiele. To samo dotyczy także Jeana de Cambrai, twórcy z końca XIV wieku, znanego głównie z leżącej rzeźby księcia de Berry znajdującej się w katedrze w Bourges oraz realizacji 40 alabastrowych żałobników, która w dużym stopniu została zakończona po śmierci artysty przez Etienne Bobillet oraz Paula Mosselmanna. Postaci dwóch ostatnich żałobników w kondukcie pogrzebowym księcia de Berry, znajdujące się od 1807 roku w posiadaniu jednej rodziny, w czerwcu 2016 pojawiły się na aukcji Christie’s i zostały sprzedane za 5,6 milionów dolarów. Alabastrowe rzeźby były pierwszymi od 30 lat realizacjami Jeana de Cambrai oferowanymi na aukcji sztuki.

Jean de Cambrai, Deux Pleurants en Albatre Sculpte Provenant Du Tombeau de Jean de France (1340-1416), Duc de Berry, źródło: Christie’s

Nie tak wiekowymi, ale równie rzadkimi obiektami okazały się prace francuskiego artysty Georgesa Saupique’a. Rzeźby, które w zeszłym roku po raz pierwszy przekroczyły kwotę miliona dolarów, od 1927 roku dekorowały jedną z sal siedziby Compagnie Financière Française et Coloniale. Pierwsza praca spośród, wykonanej z różnego rodzaju marmurów i brązu, obszernej realizacji Saupique’a sprzedana została na aukcji w 2000 roku za 643 tysiące dolarów, co stanowiło ówczesny rekord za rzeźbę artysty.

Na licytacjach nieczęsto pojawiają się także dzieła belgijskiego artysty Laurenta Delvauxa – jedynie 10 prac jego autorstwa zostało sprzedanych na aukcjach w przeciągu ostatnich 30 lat. Rzadkością są również realizacje włoskiego, tworzącego w nurcie arte povera, twórcy Pino Pascali, który zginął w wieku 33 lat w wypadku motocyklowym. Ceny jego prac wielokrotnie przekraczały kwotę 1 miliona dolarów, jednak w październiku 2016 roku jego dzieło po raz pierwszy osiągnęło sumę ponad 3 milionów dolarów, ustanawiając tym samym rekord aukcyjny za realizację artysty.

fot. (góra) Henry Moore, Reclining Figure: Festival, 1951, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.