szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odzyskano skradzione dzieło Stanisława Masiaka

02.02.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

„Anioł czasu” autorstwa Stanisława Masiaka, skradziony 14 lat temu, wrócił do właścicieli. Obraz został namierzony przez policjantów z wydziału kryminalnego pułtuskiej komendy na jednej z internetowych aukcji.

Stanisław Masiak, Anioł czasu, źródło: policja.pl

Historia kradzieży dzieła Stanisława Masiaka, zmarłego w 1979 roku malarza, rysownika i grafika, sięga 2002 roku, kiedy to policjanci z pułtuskiej jednostki odnotowali włamanie do jednego z domków letniskowych w miejscowości na terenie gminy Pokrzywnica. Złodziej, gustujący w obrazach Masiaka, ukradł aż 4 prace tego artysty. Nie udało się wówczas ustalić sprawcy kradzieży, a postępowanie zostało umorzone.

8 lat później właściciele zidentyfikowali 2 spośród 4 zaginionych dzieł w warszawskich domach aukcyjnych. Po poinformowaniu o tym fakcie funkcjonariuszy pułtuskiej komendy, obrazy zostały odzyskane oraz przekazane właścicielowi.

W 2016 roku natrafiono na kolejny ślad w sprawie nieodzyskanych dotąd prac Masiaka. Okazało się, że „Anioł czasu” był oferowany na sprzedaż na archiwalnej aukcji internetowej. Ustalono pełne dane podmiotu, który wystawił dzieło na licytacji. Warszawskie mieszkanie wystawcy płótna zostało przeszukane, a praca odnaleziona i zabezpieczona. Wciąż jednak nie ustalono w jaki sposób skradzione dzieło trafiło do rąk Warszawiaka.

Dzięki pomocy rodziny zmarłego malarza udało się oszacować wartość dzieła na 40 tysięcy złotych.

Stanisław Masiak (1939-1979) był absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował pod okiem Artura Nacht-Samborskiego oraz Andrzeja Rudzińskiego. Brał udział w Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu oraz Ogólnopolskiej Wystawie Młodego Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Sopocie w 1968 roku. Wystawy indywidualne jego twórczości organizowane były zarówno na terenie kraju (np. Galeria Sztuki Współczesnej w Warszawie w 1972 roku), jak i poza jego granicami (np. Galerie Willy Schoots w Eindhooven w 1973 roku). Obecnie obrazy Masiaka znajdują się między innymi w Muzeach Narodowych w Poznaniu i Warszawie.

fot. (góra) Stanisław Masiak, Anioł czasu (fragment), źródło: policja.pl

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.