szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Osiem zaginionych dzieł sztuki odnalezionych w styczniu

07.02.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Art Loss Register, czyli posiadająca swoją siedzibę w Londynie, międzynarodowa baza danych rejestrująca informacje o zagubionych i skradzionych dziełach sztuki, antykach oraz przedmiotach kolekcjonerskich, donosi, że w styczniu bieżącego roku odnaleziono aż osiem zaginionych obiektów artystycznych, obejmujących obrazy, rysunki, a także rzeźby marmurowe i z kości słoniowej. Trzy spośród odzyskanych prac zostały zrabowane podczas II wojny światowej.

Willem Frederik van Royen, Wazon z kwiatami, 2 poł. XVII w.


nych. Po poinformowaniu o tym berlińskiego Märkisches Museum, instytucja doszła do porozumienia z domem aukcyjnym w sprawie dalszych losów obrazu. W konsekwencji praca zwrócona została muzeum i od stycznia jest dostępna dla publiczności.

Inna rozwiązana w ubiegłym miesiącu sprawa dotyczyła skradzionego w 1977 roku z kościoła San Giovanni w Neapolu XVI-wiecznego marmurowego posągu Jana Chrzciciela. Jesienią 2015 roku do Art Loss Register został wysłany wniosek, dotyczący figury wykonanej z białego marmuru karraryjskiego. Jego nadawcą okazał się pewien Belg, który kupił obiekt od włoskiego handlarza sztuką. Po skontaktowaniu się z włoskim ambasadorem w Belgii, rzeźba odesłana została z powrotem do kościoła San Giovanni.

Przypadki odnalezionych w styczniu bieżącego roku dzieł dotyczą także obiektów sztuki współczesnej, w tym zaginionego wiosną 2010 roku chińskiego obrazu malowanego tuszem. Dzieło zaginęło w USA, jednak po zlokalizowaniu go na jednej z aukcji w Hongkongu, praca wróciła do swojego prawowitego właściciela.

fot. (góra) Willem Frederik van Royen, Martwa natura, 2 poł. XVII w.

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.