szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

375 tysięcy zdjęć zbiorów Metropolitan Museum of Art dostępnych w domenie publicznej

08.02.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

W ramach inicjatywy „Open Access”, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku umieściło 375 tysięcy obrazów dzieł sztuki na platformie domeny publicznej, Creative Commons. Ten niesłychany, ale jakże ważny gest jednego z najważniejszych muzeów na świecie oznacza, że dokumentacja fotograficzna stanowiąca dotąd własność instytucji stała się przedmiotem swobodnego użytku i nie podlega ograniczeniom wynikającym z praw autorskich.

Tycjan, Wenus i organista, ok. 1560, ze zbiorów Metropolitan Museum of Art

Polityka wynikająca z programu „Open Access”, umożliwiająca umieszczenie w domenie publicznej zdjęć kolekcji Metropolitan Museum of Art, zakłada współpracę pomiędzy instytucją a Wikimedia Commons, Artstor, The Digital Public Library of America, Art Resource oraz Printerest.

O powodach udostępniania przez Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku tak dużej ilości dokumentacji fotograficznej w swoim oświadczeniu mówi dyrektor instytucji, Thomas P. Campbell. Twierdzi on, że obszerny i różnorodny zbiór muzeum, obejmujący 5000 lat dziedzictwa kultury światowej, powinien służyć potrzebom widza, oferując mu nowe źródło wiedzy oraz kreatywności.

Dostępna publiczności dokumentacja fotograficzna charakteryzuje się bardzo dobrą jakością – zdjęcia posiadają wysoką rozdzielczość 4 tysięcy pikseli szerokości.

Pierre-Auguste Renoir, Morze i łodzie, 1883, ze zbiorów Metropolitan Museum of Art

Dyrektor generalny Creative Commons, Ryan Merkleya, wyraził swoją nadzieję, iż gest Metropolitan Museum of Art zachęci także inne instytucje muzealne do udostępniania swoich zbiorów w domenach publicznych. Wśród placówek, które oferują wgląd do swoich kolekcji za pośrednictwem Internetu, znajdują się także między innymi: Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum w Nowym Jorku, Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze, czy też Rijksmuseum w Amsterdamie.

Decyzja w sprawie upublicznienia reprodukcji dzieł sztuki on-line jest dla nowojorskiego muzeum dużym krokiem naprzód, zważywszy na ostatnie problemy instytucji, związane między innymi z chłodnym przyjęciem inauguracyjnej wystawy w The Met Breuer, jednej z placówek muzeum, głośnymi zwolnieniami kadry pracowniczej oraz 7-letnim opóźnieniem w remoncie jednego ze skrzydeł muzeum.

Początkowo upublicznionych zostało 375 tysięcy obrazów 200 tysięcy dzieł sztuki, jednakże muzeum ma w planie zdigitalizowanie i umieszczenie w domenie publicznej jeszcze około miliona druków, plakatów, pocztówek i grafik.

fot. (góra) Metropolitan Museum of Art

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.