szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

14 lutego otwarcie wystawy „Jacek Sienicki. Generalia” w Muzeum Narodowym w Kielcach

10.02.2017

Aktualności, Magazyn, Polska: wydarzenia, Wystawy, Wystawy: Polska

ART KONSULTACJE PREMIUM

Wystawa prac współczesnego artysty Jacka Sienickiego (1928-2000) ma na celu zaprezentowanie jego – niemal całej – twórczości, począwszy od lat 50. XX wieku aż do końca życia.

Jacek Sienicki na działce w Ostrowiku koło Warszawy

Główną rolę grają w niej przedmioty – to bohaterowie spektaklu, którzy są usadowieni w zaciszu pracowni i budowani za pomocą narracji artysty gęsto kładzionych barw. Z pozoru jest to proste malarstwo, ale to tylko pozór. Jeden, czasem dwa i więcej przedmiotów oraz tło, nic więcej – w tym tkwi cała jego siła. Jest to malarstwo oszczędne, ciche, bardzo intymne. Trudno je zwykłym spojrzeniem odgadnąć. To sztuka, w którą należy się wpatrzyć, zatrzymać przy niej na chwilę, dopiero wtedy ujawni się całe bogactwo barw, faktur, powierzchni, a przede wszystkim przedmiotów, które czasem ukryte są w tle i dopiero dłuższe obcowanie z dziełem pozwala je sobie wydrzeć.

Zobaczymy, jak z pewną niedbałością artysta kładzie grube pociągnięcia farb, które załamują się pod najróżniejszymi kątami, jak prą jeden na drugi, byle być najbliżej powierzchni, jak wszystkie razem tworzą osobny, bardzo bogaty, przestrzenny świat faktur, które zdają się żyć własnym życiem po zostawieniu ich sobie samym. Gdy pada na nie nasz wzrok, bogata chropowata faktura tworzy świat artysty, grube impasty najróżniejszych kierunków wprowadzają nas do jego pracowni, ukazują sztalugi, biurka, wnętrza szafek, najróżniejsze przedmioty na stołach. Widzimy stare butelki, czaszki zwierząt, połcie mięs, puste garnki, które zdaje się tylko na chwilę malarz zostawił i wyszedł, udostępniając nam część prywatnego świata.

JACEK SIENICKI „GENERALIA”

14 LUTEGO – 22 MAJA 2017

WERNISAŻ WYSTAWY 14 LUTEGO 2017, GODZ. 18:00
DAWNY PAŁAC BISKUPÓW KRAKOWSKICH, PL. ZAMKOWY 1, KIELCE

 

 

Więcej informacji o wystawie TUTAJ

fot. (góra) Materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.