szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Plany powstania muzeum George’a Lucasa, „The Lucas Museum of Narrative Art”

10.02.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Na 2021 rok zaplanowano otwarcie muzeum George’a Lucasa, „The Lucas Museum of Narrative Art”. Muzeum ma powstać w Los Angeles. Pierwotne plany powstania dotyczyły San Francisco, miejsca zamieszkania reżysera oraz siedziby Lucasfilm i Industrial Light & Magic. W planach budowy brane pod uwagę było również Chicago. Los Angeles i San Francisco mocno przychylne budowie, ostatecznie zawalczyły o lokalizację. Burmistrz San Francisco przyznał się na łamach „Los Angeles Times”, że miasto LA, jest jedynym naturalnym domem dla tego przedsięwzięcia oraz szerzenia wizji Lucasa.

Winslow Homer, Northeaster, 1895

Zbiory zasilić mają dzieła sztuki z prywatnej kolekcji twórcy gwiezdnej sagi oraz jego żony, a także liczne pamiątki z innych planów filmowych, które dały początek pomysłowi powstania muzeum. Charakter kolekcji sztuki, która ma zostać zaprezentowana, kładzie mocny nacisk na historię filmu i mediów. Stąd nazwa – kolekcja sztuki narracyjnej. Jej wartość szacowana jest na miliard dolarów i obejmuje liczne ilustracje i przedmioty o wartości historycznej, w tym przedmioty z takich filmów jak „Czarnoksiężnik z Oz” czy „Casablanca”.

Maxfield Parrish, The Lantern Bearers, 1908

Mimo że fani „Star Wars” nie powinni czuć się rozczarowani zaplanowanym otwarciem ekspozycji, jak zapewniają organizatorzy, nie będzie to muzeum jednego kultowego tytułu kinematografii. Mają znaleźć się w nim prace amerykańskich artystów i ilustratorów, takich jak: Norman Rockwell, N.C. Wyeth, Howard Chandler Christy czy Maxfield Parrish. Ale także Edgar Degas, Winslow Homer czy Auguste Renoir. Muzeum swoim charakterem chce podjąć dyskusję z pojemnością sztuk wizualnych w dzisiejszym świecie oraz ich rolą, a jego popkulturowa przestrzeń ma przenikać się z artystycznym wyrazem.

Obiekt ma powstać na sztucznej wyspie pośrodku zatoki San Francisco, nieopodal jednej z najważniejszych uczelni tego regionu, Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles. Wokół Exposition Park, miejsca planowanej budowli, znajdują się również liczne szkoły podstawowe oraz średnie, co pozostaje dodatkowym atutem edukacyjnym dla lokalizacji obiektu. Całość ma być jedną z najbardziej pomysłowych i integracyjnych przestrzeni tego typu na świcie. Oczekiwania co do zainteresowania zwiedzających, są ogromne. Za projekt budowli odpowiedzialny jest chiński architekt Ma Yansong, założyciel MAD Architects. Koordynowanie przebiegu budowy powierzono VOA Associates, firmie architektonicznej założonej w 1969 roku.

fot. (góra) projekt Lucas Museum of Narrative Art, fot.: Museum of Narrative Art/REX/Shutterstock, źródło: https://www.facebook.com/lucasmuseum/?fref=ts

Rynekisztuka.pl

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.