szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

150 milionów dolarów za słynny portret Gustava Klimta

13.02.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Amerykańska aktorka i prezenterka telewizyjna, Oprah Winfrey, latem 2016 roku dokonała imponującej sprzedaży „Portretu Adeli Bloch-Bauer II” z 1912 roku autorstwa Gustava Klimta. Szczęśliwym kupcem, gotowym zapłacić za dzieło 150 milionów dolarów, okazał się anonimowy chiński kolekcjoner.

Gustav Klimt, Portret Adeli Bloch-Bauer, 1912

Oprah Winfrey nabyła jeden z dwóch wizerunków przedstawiających Adelę Bloch-Bauer, żonę żydowskiego przedsiębiorcy i mecenasa sztuki z Wiednia, za pośrednictwem domu aukcyjnego Christie’s w 2006 roku za kwotę 87,9 milionów dolarów. Dzieło Klimta, zrabowane przez nazistów podczas II wojny światowej, zostało zwrócone spadkobiercom zobrazowanej na nim kobiety w 2006 roku po intensywnej walce z rządem Austrii o prawa do obrazu. Historia ta stała się inspiracją dla filmu pt. „Złota dama” w reżyserii Simona Curtisa z Helen Mirren w roli siostrzenicy Bloch-Bauera.

„Portret Adeli Bloch-Bauer II” ustanowił w 2006 roku rekord aukcyjny za obraz Gustava Klimta. Szczęśliwa nabywczyni dzieła, którego najniższa estymacja wynosiła 74 milionów dolarów, wygrała aukcję, licytując przez telefon. Jak przyznała później sama Oprah Winfrey, była zdeterminowana, aby kupić pracę za każdą cenę.

Gustav Klimt, Portret Elisabeth Bachofen Echt, 1914

Amerykańska prezenterka po raz pierwszy udostępniła obraz szerokiej publiczności we wrześniu 2014 roku, wypożyczając go na wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Po raz kolejny dzieło zostało zaprezentowane widzom w czerwcu 2016 roku w Neue Galerie w Nowym Jorku na ekspozycji pt. „Klimt i kobiety wiedeńskiego złotego wieku, 1900-1918”. Wówczas „Portret Adeli Bloch-Bauer II” został zaprezentowany obok poprzednika płótna – „Portretu Adeli Bloch-Bauer” – który kupiony został przez współzałożyciela Neue Galerie, Ronalda Laudera, za 135 milionów dolarów w prywatnej transakcji w 2006 roku. Z kolei, tuż przed zwróceniem słynnego wizerunku potomkom Adeli Bloch-Bauer, oba dzieła prezentowane były w Belwederze w Wiedniu.

W ciągu 10 lat od nabycia dzieła przez Winfrey, jego wartość wzrosła o 71 procent.

Inną ważną prywatną transakcją z udziałem płótna Gustava Klimta w ostatnich latach, była sprzedaż „Węży wodnych II” austriackiego malarza. Wyceniony na 170 milionów dolarów obraz, znajdujący się dotychczas w zbiorach rosyjskiego miliardera, Dmitrija Rybolovleva, powędrował w listopadzie 2015 roku do azjatyckiego kupca.

fot. (góra) Gustav Klimt, Pocałunek (fragment), 1907 – 1908

Rynekisztuka.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.