szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

14 dzieł sztuki z kolekcji przestępcy Gioacchino Campolo odkrytych we Włoszech

14.02.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Przedstawicielom włoskiej policji udało się zlokalizować i przechwycić 14 dzieł sztuki, uznanych za małą część kolekcji Gioacchino Campolo, biznesmena powiązanego z działalnością włoskiej mafii. Wśród odnalezionych płócien znajdowały się między innymi prace Salvadora Dalego, czy Renato Guttuso.

Salvador Dali,Trwałość pamięci, 1931

W następstwie wydanego przez rząd nakazu przeszukania domu emeryta w prowincji Reggio di Calabria w południowych Włoszech, policja odnalazła obraz Jezusa uzdrawiającego niewidomego. Weryfikacja na podstawie krajowej bazy skradzionych dóbr kultury wykazała, że praca ta została zrabowana w 2001 roku w Randazzo na Sycylii. Fakt ten z kolei dał włoskim policjantom asumpt do przeszukania innych lokali, w tym jednego z mieszkań w Mesynie na Sycylii. Tam znaleziono kolejne 13 dzieł sztuki, wśród których znajdował się między innymi obraz Salvadora Dalego, a także kilka płócien Giuliany Cappello, Mario Pinizzotto i Renato Guttuso.

Prace te uważane są za część kolekcji Gioacchino Campolo, biznesmena powiązanego z takimi organizacjami przestępczymi, jak ‘Ndrangheta oraz Camorra. Właściciela nieruchomości, na terenie których odnaleziono zaginione dzieła sztuki, uznano za byłego współpracownika Campolo i oskarżono o paserstwo.

Lucio Fontana, Concetto Spaziale, Attese 1964. źródło: Christie’s

W 2011 roku, Campolo, którego ulokowany na 27 kontach bankowych w Paryżu, Rzymie, Mediolanie, a także jego rodzinnym mieście, Reggio di Calabria na Sycylii, majątek, obejmuje 320 milionów euro oraz dużą kolekcję sztuki, skazany został na 16 lat aresztu domowego.

W 2013 roku włoski rząd przechwycił 125 dzieł sztuki w kalabryjskiej posiadłości Campolo, wśród których znajdowały się między innymi płótna Salvadora Dalego, Giorgio de Chirico, czy Lucio Fontany. 22 z nich zidentyfikowane zostały jako falsyfikaty. Odzyskane dzieła przeszły w posiadanie państwa oraz zasiliły stałą wystawę pt. „From shadow to light”, prezentowaną w Pałacu Kultury w Reggio di Calabria.

fot. (góra) Giorgio de Chirico, Trovatore (fragment), 1958, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.