szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Raport Rynek Sztuki 2016

14.02.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia, Raport rynek sztuki

Sklep rynekisztuka

Już po raz piąty redakcja portalu rynekisztuka.pl zestawia w Raporcie Rynek Sztuki najważniejsze wydarzenia i zjawiska minionych 12 miesięcy w polskim oraz światowym obiegu sztuki. W zeszłym roku nie obyło się bez spektakularnych rekordów aukcyjnych, ważnych ekspozycji oraz prestiżowych targów artystycznych, które wyraźnie wpłynęły na ogólny obraz rynku sztuki w 2016 roku.

Ostatnie 12 miesięcy okazały się okresem kolejnych sukcesów największego światowego domu aukcyjnego, Christie’s. To właśnie tutaj w listopadzie padł rekord cenowy za pejzaż ze stogiem siana z 1891 roku francuskiego impresjonisty, Claude Moneta (81,4 milionów dolarów). W nowojorskim oddziale Christie’s ustanowiono także najwyższą sprzedaż dzieła powojennego dla płótna „Untitled XXV” z 1977 roku autorstwa Willema de Kooninga (66 milionów dolarów). Jednakże najbardziej spektakularne transakcje z obrębu sztuki w 2016 roku miały miejsce również w drugim spośród największych gigantów aukcyjnych, Sotheby’s. To tutaj obraz „Siedząca kobieta” Pabla Picassa z 1909 roku znalazł nabywcę gotowego zapłacić za niego niemal 64 miliony dolarów.

Sytuacja na polskim rynku sztuki w minionych 12 miesiącach przedstawia się równie interesująco. O najwyższych sprzedażach 2016 roku zadecydowały bowiem głównie grudniowe aukcje, mające miejsce w DESA Unicum i Polswiss Art. W ten sposób na szczyt listy najdroższych, sprzedanych w Polsce dzieł wyniesiony został jeden z obrazów liczonych Romana Opałki (2,3 miliony złotych), „Młyn zimą” Ferdynanda Ruszczyca (1,85 miliona złotych), a także autoportret Andrzeja Wróblewskiego (1,3 miliona złotych). Dużym zaskoczeniem jest obecność w zestawieniu najwyższych sprzedaży w obrębie rodzimego obiegu sztuki odnalezionej po ponad 50 latach rzeźby Aliny Szapocznikow (1,95 miliona złotych).

Jednakże rynek sztuki to także liczne wydarzenia artystyczne, takie, jak wystawy, targi sztuki, biennale i konkursy, a tych znaczących było w ubiegłym roku sporo, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Aby się o tym przekonać, wystarczy przypomnieć chociażby zeszłoroczną, 50 już edycję targów sztuki aktualnej Art Cologne, największą dotąd wystawę dzieł Hieronima Boscha w Muzeum Prado w Madrycie, czy też ceremonię wręczenia Helen Marten prestiżowej Nagrody Turnera przyznawanej przez Tate Britain. W Polsce z kolei rok 2016 upłynął pod znakiem otwarcia, mieszczącego ogromny zbiór sztuki XX wieku, Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu, 14. Warszawskich Targów Sztuki oraz nabycia przez państwo imponującej kolekcji Czartoryskich.

Pełne podsumowanie 2016 roku w polskim i światowym obiegu sztuki znaleźć można w Raporcie Rynek Sztuki 2016, wydanym przez portal rynekisztuka.pl i dostępnym na stronie po kliknięciu w link.

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.