szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Kolekcja sztuki Andy Rottenberg na kwietniowej aukcji

15.02.2017

Aktualności, Polska: aukcje

Około 50 dzieł najznakomitszych polskich artystów z kolekcji kuratorki i historyczki sztuki, Andy Rottenberg, pojawi się 4 kwietnia na licytacji w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Wśród prac najwybitniejszych przedstawicieli rodzimej sztuki współczesnej, zgromadzonych w zbiorach byłej dyrektorki Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, znajdą się obiekty artystyczne autorstwa Edwarda Dwurnika, Edwarda Krasińskiego, Henryka Stażewskiego, czy Mirosława Bałki.

Anda Rottenberg

Wybitna polska historyczka, kuratorka i krytyczka sztuki, a także była dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie oraz departamentu sztuki w Ministerstwie Kultury, Anda Rottenberg, postanowiła wyprzedać część swojej obszernej kolekcji obiektów artystycznych. Fragment jej zbioru, stanowiącego swoistą opowieść o wciąż zmieniających się tendencjach w polskiej sztuce współczesnej, wzbogacony wieloma akcentami osobistymi, pójdzie pod młotek 4 kwietnia na licytacji w DESA Unicum. Od 24 marca do 4 kwietnia wystawione na aukcji obiekty będzie można oglądać na ekspozycji warszawskiego domu aukcyjnego.

Henryk Stażewski, Relief nr 30, 1979, relief, akryl/płyta

Wśród licytowanych dzieł znajdą się między innymi obrazy Edwarda Dwurnika z cyklu „Morze”, prace Jarosława Modzelewskiego, Włodzimierza Pawlaka, czy też Mirosława Bałki. Nie zabraknie także obiektów autorstwa Joanny Rajkowskiej, w tym słynnej „Satysfakcji gwarantowanej” z 2000 roku. Koncept pracy, wpisującej się dziś w kanon polskiej sztuki feministycznej, polegał za zamknięciu w puszkach do napojów płynów na bazie wydzielin ciała artystki. Innym licytowanym obiektem Rajkowskiej będzie fotografia słynnej instalacji w formie palmy, która stanęła na rondzie de Gaulle’a w Warszawie.

Do prawdziwych fenomenów kwietniowej aukcji zaliczyć można jednak przede wszystkim buty pomalowane w barwne pasy przez Henryka Stażewskiego, w których Anda Rottenberg pojawiła się w 1981 roku na pierwszej edycji festiwalu „Konstrukcja w Procesie”. Inną licytowaną, zawierającą akcent osobisty pracą jest obiekt autorstwa Edwarda Krasińskiego, opatrzony dedykacją „Coś mnie kusi do Andusi. Edzio”.

fot. (góra) Joanna Rajkowska, Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich, 2002, zdjęcie z 2005 roku

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.