szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odkryto kolejny rysunek autorstwa Rembrandta

16.02.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Muzeum w północnych Niemczech poinformowało, że znajdujący się w kolekcji instytucji przez prawie 250 lat rysunek, pierwotnie błędnie przypisywany autorstwu Johanna Melchiora Roosa, wyszedł spod ręki barokowego mistrza, Rembrandta van Rijna. Niewielkich rozmiarów szkic ołówkiem przedstawiający psa, odkryty został w Herzog Anton Ulrich-Museum w Brunszwiku podczas digitalizacji kolekcji instytucji przez szefa działu rysunków, dr Thomasa Döringa.

Johann Melchior Roos, Przestraszone stado, 1692

Praca pierwotnie została błędnie skatalogowana, ponieważ przedstawienia zwierząt rzadko były obecne w tematyce twórczości Rembrandta. Fakt przypisania rysunku Johannowi Melchiorowi Roosowi nie dziwi, zwłaszcza, że był on przechowywany w zbiorze barokowych szkiców wizerunków zwierząt, należącym do rodziny niemieckiego malarza. Ponadto, artyści z rodziny Roos, zarówno Johann Melchior, jak i jego ojciec Johann Heinrich, czy też brat Philipp Peter znani byli z częstego podejmowania w swoich dziełach wątków animalistycznych.

Pomimo iż rysunek przez lata wielokrotnie był poddawany oględzinom znawców twórczości zarówno Rembrandta, jak i innych dawnych mistrzów, nikt nigdy wcześniej nie rozpoznał prawdziwego autora szkicu. Sam Thomas Döring przyznaje, że dopiero wówczas był on w stanie dokonać poprawnej identyfikacji dzieła, gdy oglądał je z dala od innych animalistycznych przedstawień.

Rembrandt van Rijn, Dziecko uczące się chodzić, 1660

Odkrycie dr Döringa zostało poczynione 2 lata temu i od tamtej pory trwał proces potwierdzania proweniencji dzieła przez specjalistów w dziedzinie twórczości Rembrandta. Autorstwo barokowego mistrza zidentyfikował najpierw dr Holm Bevers, dyrektor departamentu holenderskiej i flamandzkiej grafiki oraz rysunku w Staatliche Museen w Berlinie, Pieter Roelofs, znawca XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego w Rijksmuseum w Amsterdamie, a także ekspert w dziedzinie twórczości dawnych mistrzów z British Museum w Londynie.

Oficjalnie już przypisany Rembrandtowi rysunek będzie można podziwiać na pierwszej po dużym remoncie Herzog Anton Ulrich-Museum w Brunszwiku wystawie pt. „Dürer, Cézanne i ja: Jak malują mistrzowie”, której otwarcie planowane jest na 6 kwietnia bieżącego roku.

fot. (góra) Rembrandt van Rijn, Rysowanie nagiej modelki w pracowni Rembrandta, lata 50. XVII wieku roku

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.