szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Georg Baselitz gotowy pobić aukcyjny rekord

17.02.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Londyński oddział domu aukcyjnego Sotheby’s zapowiada duże prawdopodobieństwo ustanowienia rekordu sprzedażowego za dzieło niemieckiego malarza Georga Baselitza na planowanej 8 marca licytacji sztuki współczesnej. Estymacja obrazu „Mit Roter Fahne”, pochodzącego z cyklu malarskiego „Heroes”, szacowana jest na kwotę od 6,5 do 8,5 miliona funtów (8,1 – 10,65 milionów dolarów).

Dotychczasowy rekord aukcyjny Georga Baselitza ustanowiony został w listopadzie 2014 roku, kiedy w nowojorskim Christie’s dzieło niemieckiego malarza pt. „Der Brückechor” z 1983 roku wylicytowane zostało za 7,45 milionów dolarów. Obraz „Mit Roter Fahne” z 1965 roku, który ugruntował pozycję artysty jako jednego z najbardziej prowokacyjnego, ale i wyrazistego głosu ery powojennej, ma dużą szansę na pobicie najlepszego dotąd wyniku sprzedażowego twórcy.

Gerhard Richter, Abstraktes Bild, 1986, źródło: Sotheby’s

Podczas aukcji zaprezentowane zostaną również prace innych niemieckich autorów, takich, jak Gerhard Richter, Anselm Kiefer, Sigmar Polke, Martin Kippenberger, Wolfgang Tillmans, Albert Oehlen, Thomas Schütte, Günther Frög, Günther Uecker oraz Michael Krebber. Zgodnie z szacowaniami Sotheby’s, 17 wystawionych na marcowej licytacji dzieł rodaków Georga Baselitza, ma zapewnić ponad jedną czwartą kwoty całej sprzedaży.

W ciągu ostatnich 5 lat, jeśli chodzi o popyt na niemiecką sztukę współczesną, Sotheby’s zanotował wzrost na poziomie 31 procent. W 2016 roku sprzedaż dzieł niemieckich artystów stanowiła 20 procent z całości dochodów domu aukcyjnego za obrót sztuką powojenną, zaś podczas październikowego Frieze Week – aż ponad 43 procent przy sprzedaży jedynie 9 obiektów.

Alex Branczik, odpowiadający w Sotheby’s za dział europejskiej sztuki współczesnej stwierdził, że powodem tak dużego zainteresowania publiczności niemiecką twórczością jest specyficzny język wizualny, jaki tamtejsi artyści zdołali wykształcić w odpowiedzi na traumę II wojny światowej.

Anselm Kiefer, Mak i pamięć, 1989

Sensacją marcowej aukcji Sotheby’s okaże się również z pewnością dzieło Gerharda Richtera pt. „Eisberg”, realistyczny pejzaż dryfującej po morzu góry lodowej, stworzony w 1982 roku, niedługo po rozwodzie artysty. Odtwarzający sceny sfotografowane przez twórcę podczas jego podróży na Grenlandię w 1972 roku obra,z rozumiany jest jako komentarz dotyczący intensywnych zawirowań w życiu osobistym Richtera w tym czasie. Wartość dzieła „Eisberg” oszacowana została na kwotę od 8 do 12 milionów funtów (10-15 milionów dolarów). Zważywszy na fakt, iż dzieła najlepiej sprzedającego się, żyjącego, europejskiego artysty już 32-krotnie przekraczały kwotę 15 milionów dolarów na licytacjach, zaś jego ustanowiony w 2015 roku rekord wyniósł 30,4 milionów funtów (46,3 milionów dolarów) za „Abstraktes Bild”, wysoka estymacja pracy „Eisberg” nie zaskakuje.

Do pozostałych niemieckich artystów, którzy w przeciągu ostatnich dwóch lat ustanowili swój aukcyjny rekord, zaliczyć należy Sigmara Polke, Wolfganga Tillmansa, Thomasa Schütte, Günthera Fröga, Günthera Ueckera, Michaela Krebbera, Martina Kippenbergera oraz Alberta Oehlena.

fot. (góra) Georg Beselitz, Der Brückechor, 1983, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.