szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skradziony w 2014 roku obraz barokowego mistrza Guerciono odnaleziony

20.02.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Skradziony z kościoła w Modenie w sierpniu 2014 roku, imponujących rozmiarów obraz autorstwa Guercino, włoskiego malarza epoki baroku, został przechwycony od marokańskiej grupy przestępczej działającej w Casablance przez włoski Korpus Karabinierów

Guercino, Biczowanie Chrystusa, 1657

Zgodnie ze słowami przedstawiciela kościoła św. Wincentego w Modenie, imponujących rozmiarów, barokowe dzieło pt. „Madonna ze świętym Janem Ewangelistą i Grzegorzem Cudotwórcą” z 1639 autorstwa Guercino w momencie kradzieży nie było ubezpieczone, zaś alarm był nieaktywny z powodu braku funduszy. Uważa się, że złodzieje po jednej z niedzielnych mszy, ukryli się we wnętrzu kościoła, po czym wynieśli obraz.

Guercino, a właściwie Giovanni Francesco Barbieri, włoski barokowy malarz, rysownik, freskant i teoretyk sztuki, zyskał swój przydomek ze względu na wadę wzroku. Malował przede wszystkim wielkoformatowe kompozycje religijne (ołtarzowe i sztalugowe), a także obrazy mitologiczne, alegoryczne, pejzaże i portrety odznaczające się patosem, dużą dozą dramatyzmu, a także silnymi kontrastami świetlnymi. Obecnie znanych jest około 100 dzieł autora. Do najwybitniejszych realizacji artysty należy, wykonana w latach 1621-23 na zamówienie kardynała Alessandra Ludovisi, późniejszego papieża Grzegorza XV, dekoracja plafonowa w rzymskiej Villa Ludovisi, obrazująca alegorie Dnia, Nocy i Jutrzenki. Za jedno z najbardziej intrygujących dzieła malarstwa nowożytnego uchodzi również obraz „Et in Arcadia Ego” z Galerii Barberinich w Rzymie, zrealizowany w 1618 roku, przedstawiający pasterzy w arkadyjskim krajobrazie, którzy natrafili na ludzką czaszkę w fazie rozkładu.

Guercino, Lot z córkami, 1651

Zgodnie z doniesieniami włoskich mediów, w Casablance aresztowano trzech mężczyzn za próbę sprzedania „Madonny ze świętym Janem Ewangelistą i Grzegorzem Cudotwórcą” pewnemu kolekcjonerowi za sumę 10 milionów dirham (około 800 tysięcy funtów). Marokański pasjonat sztuki rozpoznał jednak na fotografii dzieło jako pracę Guercino skradzioną z kościoła w Modenie, po czym poinformował o tym lokalną policję, która z kolei przekazała wiadomość o namierzeniu poszukiwanego dzieła do Interpolu oraz Korpusu Karabinierów.

W swoim oświadczeniu minister kultury Dario Franceschini informuje, że włoski rząd negocjuje jak najszybszy powrót „Madonny ze świętym Janem Ewangelistą i Grzegorzem Cudotwórcą” z 1639 roku do kościoła św. Wincentego.

fot. (góra) Guercino, Chrystus i samarytanka, 1640

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017