szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Trwa największa w Europie retrospektywa Mariny Abramović

21.02.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Od 18 lutego bieżącego roku w sztokholmskim Moderna Museet trwa pierwsza w Europie tak duża retrospektywa twórczości Mariny Abramović. Pokaz poświęcony został kilkudziesięcioletniej aktywności jugosłowiańskiej artystki w obrębie sztuki performance.

Ekspozycja pt. „The Cleaner” składa się na ponad 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60., na współczesnych realizacjach skończywszy. Organizatorzy zadbali także o rekonstrukcję trzech spośród performatywnych akcji Abramović, które będą prezentowane podczas pokazu na żywo, tuż obok filmów, fotografii, obiektów wideo-art oraz scenografii.

Abramović/Ulay, 1978

Marina Abramović w swojej sztuce nawiązuje w dużej mierze do swojego jugosłowiańskiego pochodzenia, sytuacji politycznej na Bałkanach oraz doświadczeń XX wieku. Jej prace wideo często połączone są z działaniem performance, w którym ciało artystki stawało się zarówno głównym tematem realizacji, jak i ich podstawowym medium. Abramović ukończyła w 1970 roku Akademię Sztuk Pięknych w Belgradzie, zaś w 1972 roku – w Zagrzebiu. Jej pierwotne zainteresowania twórcze skierowane były ku malarstwu i instalacji, jednak już w początkach lat 70. artystka realizowała swoje najbardziej eksperymentalne performance związane z bólem, obrzydzeniem, czy reakcjami ciała na ingerencje fizyczne. Od 1975 roku przez 12 lat Abramović współpracowała z niemieckim twórcą, Ulayem. Jako partnerzy artystyczni i życiowi wspólnie zrealizowali mnóstwo prac, mających znaczący wpływ na rozwój body artu.

Marina Abramović, Rhythm 5, 1974

Na wystawie w sztokholmskim Moderna Museet, oprócz dzieł kluczowych w twórczej karierze Abramović, pokazane zostaną jej obrazy z lat 60., zapisy audio z lat 70., a także pamiątki rodzinne i fragmenty jej dzienników z dzieciństwa.
Prezentacja nie jest pierwszą ekspozycją jugosłowiańskiej artystki w szwedzkiej galerii sztuki. Daniel Birnbau, dyrektor Moderna Museet, poinformował bowiem, że po raz pierwszy twórczość Abramović wystawiana była w instytucji 27 lat temu, zanim jeszcze udział w Biennale w Wenecji w 1997 roku przyniósł nagły rozwój jej twórczej kariery.

W ramach ekspozycji „The Cleaner” przez 7 dni, od 27 lutego do 5 marca, w Sztokholmie w pobliżu hali koncertowej Erica Ericsona, prezentowana będzie nowa praca autorki, przygotowana we współpracy z choreografem Lynsey’em Peisingerem, w którym Abramović wystąpi wraz z 30 performerami, 15 wokalistami oraz wieloma członkami chórów.

Wystawa w sztokholmskim Moderna Museet zakończy się 21 maja 2017 roku i w późniejszym czasie prezentowana będzie w Louisiana Museum of Modern Art w Humlebæk w Danii oraz w Bundeskunsthalle w Bonn w Niemczech.

fot. (góra) Marina Abramović, Artystka obecna, 2010

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.