szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ogromny spadek zainteresowania twórczością Warhola na światowym rynku sztuki

24.02.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Światowy rynek sztuki na przestrzeni ostatniej dekady uległ poważnym przeobrażeniom. Coraz wyraźniej swoje znaczenie na licytacjach w największych domach aukcyjnych zaznaczają współcześnie działający twórcy, podczas gdy zainteresowanie niektórymi z niekwestionowanych klasyków sztuki modernistycznej poważnie maleje. Ta sytuacja dotyczy na przykład amerykańskiego przedstawiciela pop-artu, Andy’ego Warhola.

Andy Warhol, Self-Portrait (Fright Wig), 1986, źródło: Sotheby’s

Od pewnego czasu w światowym obrocie sztuką daje się zauważyć dramatyczne zmniejszenie popytu na twórczość Andy’ego Warhola, które szacuje się na poziomie 74 procent. Za powód nieobecności dzieł amerykańskiego mistrza pop-artu na rynku sztuki uznaje się gwałtowny wzrost cen jego prac w przeciągu 5 lat, od 2010 do 2015 roku. Nie ulega jednak wątpliwości, że Warhol powoli traci pozycję lidera, jeżeli chodzi o sprzedaż jego realizacji.

Przez ponad dekadę dzieła amerykańskiego przedstawiciela pop-artu generowały duże przychody na rynku sztuki. Oczywiście do tej pory prace Warhola cieszą się na aukcjach względnym powodzeniem, o czym świadczy chociażby zeszłoroczna sprzedaż w nowojorskim Sotheby’s jego dzieła pt. „Self-Portrait (Fright Wig)” za ponad 24 miliony dolarów, jednakże twórca stracił już swoją dominującą pozycję na licytacjach.

Gerhard Richter, Still, 1986, źródło: Sotheby’s

Obserwując sytuację na światowym rynku sztuki łatwo stwierdzić, że za lidera w kategorii sztuki współczesnej uchodzi obecnie niemiecki abstrakcjonista, Gerhard Richter. W ubiegłym roku jego dzieła kilkakrotnie uzyskiwały na aukcjach 8-cyfrowe kwoty, osiągając kolejno 22 miliony dolarów za „Abstraktes Bild”, 22,7 milionów dolarów za „A B. ST. James” oraz 34 miliony dolarów za „Still”. Wyniki te są również dowodem, że współcześnie działający, płodni artystycznie twórcy, swoją mocną pozycję w świecie sztuki mogę zawdzięczać częstej obecności ich prac na licytacjach.

Analizy rynku sztuki potwierdzają, że najwięksi artyści modernizmu powoli zaczynają ustępować miejsca twórcom współczesnym. Oprócz Gerharda Richtera, spośród żyjących obecnie autorów, świetne wyniki sprzedaży zanotowali w ciągu ostatnich dwóch lat Maurizio Cattelan (17 milionów dolarów za „Him”), Christopher Wool (16,9 milionów dolarów za „Untitled”), Peter Doig (16, 3 milionów dolarów za „The Architect’s Home in the Ravine”), Jeff Koons (15,2 milionów dolarów za „One Ball Total Equilibrium Tank”).

fot. (góra) Andy Warhol, Self-Portrait (fragment), 1963-64, żródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.