szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Porażki i sukcesy Sotheby’s w 2016 roku

28.02.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Jak informuje dyrektor generalny Sotheby’s, Tad Smith, ubiegły rok okazał się dla domu aukcyjnego okresem dużych strat. Pomimo ogólnego niekorzystnego podsumowania, w czwartym kwartale 2016 roku sprzedaż w Sotheby’s przekroczyła wszelkie oczekiwania, dzięki listopadowym licytacjom  generując zyski wysokości 65,5 milionów dolarów.

Amadeo Modigliani, Portret Jeane Hebuterne, fragment, 1919, źródło Sotheby’s

Smith zdradził swój pierwotnie umiarkowany entuzjazm, z jakim podchodził do odbywających się w listopadzie 2016 roku aukcji. Tymczasem wyniki sprzedażowe przekroczyły znacznie oczekiwania domu aukcyjnego. Dyrektor generalny Sotheby’s podaje, że wygenerowana przez licytacje mające miejsce w czwartym kwartale roku kwota 65,5 milionów dolarów, stanowi świadectwo stabilizowania się rynku. Ma nadzieje, że być może jest to także zapowiedź ogólnego wzrostu zainteresowania twórczością artystyczną. Tad Smith informuje przy tym, iż Sotheby’s ma zamiar wykorzystać to ożywienie na rynku sztuki w przyszłych okresach.

Wspomniane wzmocnienie rynku sztuki w ostatnim kwartale, nie było jednak w stanie wpłynąć na ogólnie niekorzystne podsumowanie 2016 roku. W porównaniu z rokiem poprzednim sprzedaż w Sotheby’s spadła o 27 procent, natomiast przychody domu aukcyjnego, o 16 procent.

Cy Twombly, Untitled (New York City), 1968, źródło Sotheby’s

Ożywienie na rynku sztuki odnotowane w ostatnim okresie pociągnęło za sobą zarówno sukcesy i porażki na gruncie światowych przedsięwzięć artystycznych. Mający miejsce w styczniu bieżącego roku Americana Week odnotował najwyższe dochody w przeciągu dekady. Z kolei, odbywający się także w tym samym czasie Masters Week osiągnął obroty znacznie niższe niż rok wcześniej. Zastanawiające jest, czy odzwierciedleniem rynku sztuki w pierwszym kwartale 2017 roku, okaże się sukces Americana Week, czy też rozczarowania spowodowane Masters Week.

Tad Smith odniósł się również do wzmacniającej się pozycji Chin w obrębie światowego rynku sztuki. Podkreślił, że w minionym roku w Sotheby’s chińscy licytujący ustanowili połowę najlepszych wyników sprzedażowych.

fot. (góra) Francis Bacon, Two Studies For A Self-Portrait, 1970, źródło Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.