szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najciekawsze marcowe aukcje

01.03.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Bieżący miesiąc zapowiada się dla kolekcjonerów i pasjonatów sztuki wyjątkowo interesująco. Wszystko to za sprawą licznych, marcowych aukcji, obejmujących nazwiska takich mistrzów malarstwa, jak Gustav Klimt, czy Mark Rothko. Przyjrzyjmy się licytacjom z całego świata, od Los Angeles po Bejrut, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Gustav Klimt, Bauerngarten, 1907, źródło: Sotheby’s

1. 1 marca – Aukcja sztuki impresjonistycznej i modernistycznej, Sotheby’s, Londyn

Licytacja obejmująca dzieła sztuki z XIX i XX stulecia najprawdopodobniej przyniesie najwyższy dochód ze wszystkich marcowych aukcji. Nic dziwnego, skoro oferuje ona takie dzieła, jak „Bauerngarten” Gustava Klimta z 1907 roku lub „Portrait de Baranowski” autorstwa Amadeo Modiglianiego, którego estymacja wyznaczona została na 10 – 15 milionów funtów.

2. 5 marca – Aukcja współczesnej sztuki i designu, Los Angeles Modern Auctions (LAMA), Los Angeles

Do najważniejszych dzieł licytowanych na aukcji należą jasne, pełne koloru prace kalifornijskich artystów, takich, jak Sam Francis, czy Charles Arnoldi. Do innych atrakcji wieczoru należą balonowe rzeźby Jeffa Koonsa, realizacje Henry’ego Moore’a, barwne płótna Davida Hockney’a, czy też kompozycje Eda Ruscha, których najwyższa estymacja wynosi 200 tysięcy dolarów.

3. 7 marca – Aukcja sztuki powojennej i współczesnej, Christie’s, Londyn

Na aukcji zaprezentowane zostanie dzieło „Cobourg 3 + 1 More” z 1994 roku – jedna z kultowych, wczesnych prac szkockiego artysty. Jest to obraz tym bardziej szczególny, że, nabyty niegdyś przez niemiecką firmę ubezpieczeniową, pojawi się on na licytacji po raz pierwszy w historii. Jego estymacja została ustanowiona na około 10 – 15 milionów funtów. Obok realizacji szkockiego malarza, na aukcji znajdą się również prace Lucio Fontany, Andy’ego Warhola, Alexandra Caldera, Jean-Michela Basquiata, czy też Thomasa Schütte.

Michelangelo Pistoletto, Particolare della deposizione, 1974, źródło: Phillips

4. 8 marca – Aukcja sztuki XX-wiecznej i aktualnej, Phillips, Londyn

8 marca londyński dom aukcyjny zaoferuje pasjonatom twórczości artystycznej, kolekcjonerom i inwestorom zaledwie 30 dzieł. Każdy z ich autorów posiada jednak status prawdziwego geniuszu w obrębie sztuk wizualnych. Phillips zgromadził bowiem prace takich znakomitości, jak Yayoi Kusama, Christopher Wool, Damien Hirst, Michelangelo Pistoletto, czy też Takashi Murakami.

5. 11 marca – Aukcja sztuki modernistycznej i współczesnej z Bliskiego Wschodu, Artscoops

Pierwsza internetowa platforma, której celem jest promocja sztuki Bliskiego Wschodu, umożliwia zaprezentowanie twórczości tamtejszych artystów globalnej publiczności. Na marcowej aukcji Artscoops pojawią się między innymi dzieła libańskiego twórcy Paula Guiragossiana oraz irackiego malarza Ismaila Fataha al-Turk zwanego dziś „Jednym z awangardzistów współczesnej sztuki renesansu”.

fot. (góra) Peter Doig, Cobourg 3+1 more, 1994, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.