szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Przedwczorajsza aukcja Sotheby’s zakończona najwyższym wynikiem w historii londyńskich licytacji

03.03.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Podczas aukcyjnego wieczoru poświęconego sztuce impresjonistycznej i modernistycznej, który odbył się 1 marca w Sotheby’s, wygenerowano najwyższą w historii londyńskich licytacji łączną kwotę ze sprzedaży. Wynik szacowany na 150-180 milionów funtów przekroczył pierwotne oczekiwania. W konsekwencji, 54 obecne na aukcji obiekty sprzedane zostały za 195 milionów funtów (241 milionów dolarów).

Jedynie 6 wystawionych dzieł, a więc 11 procent z całości oferty, nie znalazło swojego nabywcy na londyńskim wieczorze sztuki impresjonistycznej i modernistycznej. Także 6 obiektów wylicytowanych zostało za ponad 10 milionów dolarów.

Amadeo Modigliani, Portrait de Baranowski, 1918, źródło: Sotheby’s

Największą atrakcją wieczoru okazał się obraz „Bauerngarten” Gustava Klimta, sprzedany za kwotę niemal 48 milionów funtów (59 milionów dolarów). Ten rzadki pejzaż Sotheby’s nabył od kolekcjonera, który z kolei kupił go w Londynie w 1994 roku za zaledwie 3,7 milionów funtów. Szacowany na około 35 milionów funtów obraz został zakupiony na przedwczorajszej aukcji przez Andreę Jungmann – dyrektor siedziby Sotheby’s w Wiedniu. Do swojej imponującej kolekcji, w której znajduje się duża ilość obrazów Klimta, Jungmann zakupiła na marcowej aukcji również niewielkich rozmiarów portret tego artysty za 4,3 miliony funtów.

Dużym powodzeniem na licytacji cieszyły się także dzieła Pabla Picassa. Sprzedany za 17 milionów dolarów obraz z 1944 roku przedstawiający pomidory rosnące w donicy okazał się sprzedażowym rekordem artysty w kategorii martwej natury. Wysokie kwoty osiągnął również czarno-biały portret kobiety autorstwa hiszpańskiego malarza (12 milionów funtów).

Nabywców gotowych zapłacić kwoty przewyższające pierwotne estymacje znalazły natomiast realizacje Auguste’a Rodina. Niewielkich rozmiarów rzeźba należąca wcześniej do Richarda Attenborougha niemal dwukrotnie przebiła najniższą szacowaną kwotę, osiągając ponad 1,5 miliona funtów. Brytyjski aktor w 1985 roku za obiekt zapłacił zaledwie 44 tysiące. Inna realizacja Rodina także znacznie przekroczyła pierwotną estymację, znajdując nabywcę gotowego zapłacić 1,2 miliona funtów.

Pablo Picasso, Plant de tomates, 1944, źródło: Sotheby’s

Rozczarowaniem aukcji okazał się akt Edgara Degasa, który, pierwotnie szacowany na kwotę od 6 do 8 milionów funtów, został zakupiony przez rosyjskiego kolekcjonera za 5,4 milionów dolarów.

Za kwotę 16 milionów funtów, a więc cenę niewiele wyższą niż górna estymacja został sprzedany portret polskiego malarza, Tadeusza Baranowskiego, autorstwa Amadeo Modiglianiego. Warto przypomnieć, że były właściciel obrazu, który kupił go w 1988 roku za 4,3 miliony funtów, w 2013 roku próbował sprzedać dzieło nowojorskiemu oddziałowi Christie’s za minimum 25 milionów dolarów.

Na marcowej aukcji Sotheby’s cenowy rekord ustanowiło dla Oskara Kokoschki jego dzieło pt. „Orfeusz i Eurydyka”. Były właściciel zakupił je w 2010 roku w Nowym Jorku za 2 miliony dolarów. Podczas przedwczorajszego wieczoru osiągnęło ono natomiast kwotę 3,3 milionów funtów (4,1 miliony dolarów).

fot. (góra) Gustav Klimt, Bauerngarten, 1907, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.