szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Debiut nowego Domu Aukcyjnego LIBRA

06.03.2017

Aktualności, Polska: aukcje, Polska: wydarzenia

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

To inicjatywa doświadczonych ekspertów rynku sztuki i kolekcjonerów, przy wsparciu szwajcarskiego funduszu inwestycyjnego. Na pierwszej aukcji pojawią się prace o dużej wartości kolekcjonerskiej i inwestycyjnej, najbardziej uznanych polskich klasyków sztuki nowoczesnej i współczesnej. Aukcja odbędzie się 20 marca 2017 w Hotelu InterContinental w Warszawie.

Niewątpliwie najważniejszym z obiektów aukcyjnych będzie rzadko spotykana, kolorowa praca autorstwa Ryszarda Winiarskiego „Obszar 148”, z bogatą międzynarodową historią wystawienniczą. Ryszard Winiarski to artysta, któremu analitycy rynku dzieł sztuki prognozują sukces na miarę Wojciecha Fangora, szczególnie w perspektywie tegorocznej indywidualnej wystawy podczas Biennale w Wenecji. W ofercie aukcyjnej przykuwa uwagę również praca „Na plaży” Jerzego Nowosielskiego, w tak w atrakcyjnej, czerwonej kolorystyce, łącząca w sobie wątki cielesności i duchowości.

Obchodzony w 2017 Rok Awangardy przypomina kolekcjonerom o kluczowym dla kultury Polskiej, międzywojennym okresie w twórczości polskich artystów. Tym bardziej istotnym, że zachowało się z niego bardzo niewiele prac. Na aukcji Domu Aukcyjnego Libra znajdzie się kilka dzieł z tego czasu: hipnotyzujący portret Jadwigi, prawdopodobnie narzeczonej lub żony Witkacego, heliografika Karola Hillera z 1939 roku, bardzo rzadki, muzealnej klasy przedwojenny olejny obraz Marka Włodarskiego (Henryka Strenga), jak również rzeźba Zbigniewa Pronaszko. Na uwagę zasługuje unikatowy szkic do rzeźby Augusta Zamoyskiego i archiwalne zdjęcia wybitnego fotografa Eustachego Kossakowskiego z pracowni Zamoyskiego.

W katalogu pierwszej aukcji Libry znajdują się nazwiska najważniejszych polskich artystów, którzy tworzyli historię sztuki XX wieku, w tym Władysław Strzemiński z pracą „Rzeźba grecka”, o którym jest głośno w kontekście ostatniego film ucznia Strzemińskiego, Andrzeja Wajdy „Powidoki”, ale również dzięki planowanej dużej wystawie w Reina Sophia w Madrycie oraz nowego wydania „Teorii widzenia”. Na licytację wystawiono także: monotypię Marii Jaremy – to gratka dla miłośników prac tej artystki; tryptyk akwarel Stefan Gierowskiego; abstrakcyjną kompozycję Jonasza Sterna z 1955 roku czy „Obraz czarny z aktem” Teresy Pągowskiej oraz dużą pracę olejną Jana Tarasina „Trzy wątki” w poszukiwanym ustawieniu poziomym.

Kolekcjonerzy doceniający szczególną proweniencję dzieł powinni zwróci uwagę na wystawowy komplet zdjęć (vintage print edycja 1/1) Natalii LL „Sztuka postkonsumpcyjna” z wystawy MAGMA w Veronie i z kolekcji Arturo Schwarza oraz relief Henryka Stażewskiego z kolekcji Helmuta Kajzara.

Warto również zwrócić uwagę na prace Jadwigi Maziarskiej, Mariana Bogusza „Kwiat dla poległych”, niezwykle ciekawy obraz Włodzimierza Pawlaka namalowany ku czci kluczowego dla sztuki współczesnej artysty „Klucze do Malewicza V” oraz wyjątkową pracę Edwarda Dwurnika „Niech żyje wojna”, w trudnej technice oleju na aksamicie.

Wszystkie te dzieła będzie można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej zaaranżowanej na 40 piętrze w hotelu Intercontinental na ul. Emilii Plater 49, na wysokości zegara Pałacu Kultury i Nauki. Bez wątpienia ze względu jakoś oferty jak i na położenie, Dom Aukcyjny Libra prezentuje sztukę na najwyższym możliwym poziomie.

Katalog w wersji online jest na stronie internetowej (www.artlibra.pl), katalog papierowy można zamówić pisząc na adres: info@artlibra.pl. Na wystawę przedaukcyjną zapraszamy w dniach 6–20 marca, codziennie od 12:00 do 20:00, na 40 piętrze hotelu InterContinental, ul. Emilii Plater 49, Warszawa. Aukcja odbędzie się w dniu 20 marca 2017 o 19:00.
Dla odwiedzających gości mamy do dyspozycji bezpłatne miejsca parkingowe w garażu podziemnym w hotelu.

fot. (góra)  materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.