szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Podsumowanie roku 2016 na rynku sztuki według raportu TEFAF

06.03.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Organizatorzy targów sztuki TEFAF Maastricht, które odbędą się w tym roku w dniach 10-19 marca, każdego roku wydają coroczny raport, zawierający szczegółową analizę sytuacji w światowym obrocie sztuką. Ich podsumowanie opiera się na zestawieniu danych aukcyjnych dostarczanych przez największe serwisy zajmujące się badaniem rynku sztuki, a także instytucje sztuki.

Raport TEFAF dotyczący 2016 roku przygotowany został przez profesor Rachel A. J. Pownall, która przyznaje, że opiera się on przede wszystkim na danych dealerów sztuki oraz ekspertów z branży artystycznej, które zostały przeanalizowane przez Uniwersytet w Maastricht. Obecnie raporty TEFAF uznaje się za jedno z najbardziej kompleksowych podsumowań światowego rynku sztuki.

Oto podstawowe, ogólne informacje na temat tego, jak w przeciągu 12 ostatnich miesięcy kształtował się rynek sztuki:

Globalna sprzedaż sztuki w 2016 roku wyniosła 45 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 1,7 procenta w porównaniu do roku 2015.

Ogólną sytuację w obrębie obrotu sztuką w 2016 roku opisuje się jako stabilną. Rynek sztuki zanotował bowiem w ciągu 12 ostatnich miesięcy dodatni wzrost. Jednakże dostrzec przy tym można spadek ilości transakcji realizowanych w domach aukcyjnych na rzecz sprzedaży prywatnych. Dlatego też w 2016 roku sprzedaż sztuki w sektorze publicznym wyniosła 16,9 miliardów dolarów, zaś w 2015 roku – 20,8 miliardów dolarów.

Ceny dzieł sztuki oraz antyków w 2016 roku spadły o 8,6 procent. Spadek zanotował głównie sektor sztuki modernistycznej, sprzedawanej na aukcjach w Europie oraz USA. Tymczasem, ogólne ceny sztuki aktualnej okazały się o 4 procenty wyższe.

2016 rok to przede wszystkim okres korzystny dla azjatyckiego rynku sztuki. Podczas gdy w 2015 roku Azja stanowiła 31 procent wkładu w światowej sprzedaży aukcyjnej, w 2016 roku jej udział to 40,5 procent.

Podsumowanie 2016 roku potwierdziło po raz kolejny, że głównym ośrodkiem pozyskiwania klientów w obrocie sztuką są targi sztuki, zarówno globalne, jak i lokalne.

fot. (góra) TEFAF Maastricht 2016, materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.