szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe chińskie dzieła sztuki 2016 roku – ranking

10.03.2017

Aktualności, Ciekawostki

Chiny są obecnie jednym z największych światowych centrów obrotem dziełami sztuki, zaś prace chińskich artystów osiągają na rodzimym gruncie spektakularne wyniki. Pomimo iż podczas pekińskich, czy hongkońskich licytacji chińscy dawni mistrzowi cieszą się niesłabnącym powodzeniem, wciąż są oni zupełnie nieobecni na rynkach zachodnich. Jedynie nieliczni chińscy artyści współcześni byli w stanie przebić się na grunt międzynarodowy. Poniższy ranking prezentuje najwyższe sprzedaże chińskich artystów w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Rynek obrotu sztuką wspomnianych twórców koncentruje się wyłącznie w Chinach, za wyjątkiem francusko-chińskiego malarza, Chu Teh-Chun.

Najdroższe chińskie dzieła sztuki 2016 roku, źródło: http://www.artprice.com/

6 spośród 10 umieszczonych w zestawieniu artystów to chińscy dawni mistrzowie, którzy zawartymi w rankingu pracami pobili swoje rekordy aukcyjne. Dzieła tych niezwykle popularnych na pekińskich i hongkońskich aukcjach malarzy, rysowników i kaligrafów znajdują swoich nabywców prawie wyłącznie w Chinach. Tylko nieliczni z nich pojawiają się na rynkach zachodnich.

Jednym z najrzadziej obecnych na chińskich aukcjach artystą jest umieszczony w rankingu Zeng Gong (1019-1083), mistrz z dynastii Song. W roku 2016 jego poetyckie, kaligraficzne niewielkie dzieło zakupione zostało za ponad 31 milionów dolarów. Ta sama praca sprzedana została w 1996 roku na aukcji w Nowym Jorku za 500 tysięcy dolarów, zaś w 2009 w Pekinie – za 16 milionów dolarów. W ciągu 20 lat wartość dzieła wzrosła więc o 6,2 %. Fakt ten ujawnia tendencje, rządzącą obecnie chińskim rynkiem sztuki, zgodnie z którą prace dawnych mistrzów są cenione bardziej niż kiedykolwiek.

Cui Ruzhuo, The Grand Snowing Mountains, 2013, źródło: Poly Auction Hong Kong

Ubiegły rok okazał się również pomyślny dla sztuki Jiang Tingxi (1669-1732), którego dotychczasowy aukcyjny rekord wynosił 4 miliony dolarów. W czerwcu 2016 roku natomiast dzieło artysty sprzedane zostało za ponad 26 milionów dolarów. Imponujący wzrost cen odnotowała także sztuka Yun Shouping (1633-1690), którego najwyższa kwota za pracę artystyczną wzrosła z 2,5 milionów dolarów w 2015 roku do 12,4 milionów dolarów w roku 2016. Z kolei praca autora Wu Zhen (1280-1354) w przeciągu ubiegłego roku po raz pierwszy przekroczyła kwotę miliona dolarów, osiągając sumę ponad 11 milionów dolarów. Okazuje się, że tendencja gwałtownego wzrostu cen dzieł autora utrzymuje się również w roku 2017.

Jeśli chodzi o chińską sztukę modernistyczną, w ciągu 12 ubiegłych miesięcy swój rekord sprzedażowy osiągnął Zhang Daqian (1899-1983), nazywany chińskim Picassem. W 2016 roku obrót dziełami tego autora wygenerował zysk 300 milionów dolarów, co i tak wydaje się niewielką kwotą w porównaniu do 500 milionów dolarów pozyskanych ze sprzedaży jego prac w roku 2014.

Prace Cui Ruzhuo, jedynego obecnego w rankingu żyjącego artysty, w ciągu 2016 roku kilkakrotnie generowały na aukcjach imponujące kwoty. Sprzedaż umiejscowionego na szczycie listy dzieła pt. „The Grand Snowing Mountains” za niemal 40 milionów dolarów stanowi jego aukcyjny rekord.

fot. (góra): Zhang Daqian, Lotus, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.