szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowy rekord aukcyjny Wojciecha Fangora

13.03.2017

Aktualności, Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

8 marca w londyńskim oddziale domu aukcyjnego Bonhams odbyła się aukcja sztuki powojennej i współczesnej, podczas której padł nowy rekord za sprzedaż dzieła Wojciecha Fangora. Abstrakcyjna kompozycja pt. „NJ 15” z 1964 roku znalazła nabywcę gotowego zapłacić za nią 413 tysięcy funtów, a więc ponad 2 miliony złotych.

Wojciech Fangor, MA32, 1971, źródło: Polswiss Art

Zmarły w 2015 roku malarz, rysownik, rzeźbiarz i plakacista, Wojciech Fangor, jest obecnie, obok Romana Opałki, jednym z najbardziej cenionych na świecie polskich twórców. Jednakże póki co, to ten drugi z nich wciąż pozostaje najdroższym polskim artystą. W grudniu 2016 roku bowiem „Detal 3 065 461 – 3 083 581” Opałki wylicytowany został w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum za kwotę 2,3 milionów złotych. Kilka lat wcześniej natomiast trzy obrazy spośród jego liczonej serii sprzedane zostały w Wielkiej Brytanii za ponad 3,3 miliony złotych.

Wojciech Fangor, SM 19, 1975, źródło: Polswiss Art

Pasjonaci i kolekcjonerzy sztuki w przeciągu trzech ostatnich dekad mogli obserwować sukcesywny wzrost wartości dzieł Fangora. W 1995 roku jego abstrakcyjne dzieło „E 27” można było nabyć za ponad 3 tysiące złotych, podczas gdy już dekadę później za „B 2” Fangora zapłacono 31 tysięcy złotych. W 2007 roku „M 52” przekroczyło kwotę 116 tysięcy złotych. Miniony rok okazał się bardzo pomyślny dla obrotu dziełami Fangora. Abstrakcyjne płótna pt. „Black 4”, „SU 14” i „M 6”, wykonane w duchu formalnego minimalizmu na polskich licytacjach sztuki osiągnęły kolejno sumy 865, 780 i 620 tysięcy złotych. Dzieło „MA 32” natomiast w maju 2016 roku zostało wylicytowane za pośrednictwem Polswiss Art za kwotę 1 miliona złotych. Rekordem jednak okazała się mająca miejsce w tym samym czasie sprzedaż obrazu Fangora za 1,2 miliona złotych w amerykańskim domu aukcyjnym Freeman’s.

Na mającej miejsce 8 marca aukcji sztuki powojennej i współczesnej w londyńskim Bonhams, oprócz rekordowej kompozycji „NJ 15”, wystawiono jeszcze jedno dzieło Wojciecha Fangora. Obraz „M 5” wylicytowany został za kwotę niemal 980 tysięcy złotych. Ponadto, w ofercie domu aukcyjnego znalazły się obiekty, takich artystów, jak Günther Uecker, Alexander Calder, Carl Andre, Frank Auerbach, David Hockney, Anselm Kiefer, Keith Haring, czy też Anish Kapoor.

fot. (góra): Wojciech Fangor, NJ 15, 1964, źródło: Bonhams

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.