szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Zestaw 33 grafik Goi odnaleziony we francuskim zamku

16.03.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

„La Tauromaquia”, rzadki, kompletny zestaw akwafort autorstwa Francisca de Goi, przedstawiających walki byków, został przez przypadek odkryty w zamku Château de Montigny w Eure-et-Loir na północy Francji. 4 kwietnia w londyńskim oddziale Sotheby’s album 33 kwasorytów hiszpańskiego artysty zostanie zaoferowany na aukcji grafik. Estymację zestawu dzieł ustanowiono na 300-500 tysięcy funtów (ok. 366-610 tysięcy dolarów).

Wydaje się jednak, że należy być ostrożnym, co do ustanowionych przez Sotheby’s szacunków. W kwietniu 2013 roku w nowojorskim Christie’s kompletny zestaw „La Tauromaquia” Goi wylicytowany został za 1,9 miliona dolarów. Kwota ta ustanowiła rekord cenowy za sprzedaż grafik hiszpańskiego malarza.

Pablo Picasso, Le Repas Frugal, 1904, źródło: Sotheby’s

Séverine Nackers, odpowiadający za dyscyplinę grafiki w europejskich oddziałach Sotheby’s, w swoim oświadczeniu wyraził przekonanie, że seria „La Tauromaquia”, za pośrednictwem której Goya ustanowił swój rekord w dziedzinie grafiki, wzbudzi wielkie zainteresowanie kolekcjonerów.

Tom zawierający akwaforty odkryty został podczas oględzin zamku Château de Montigny w Eure-et-Loir na północy Francji przez nowych właścicieli nieruchomości. W tylnej części jednej z bibliotecznych półek znaleźli oni najpierw XIX-wieczną księgę z litografiami sygnowanymi nazwiskiem „H. Bellangé, a zaraz później kolejny zestaw grafik, które szybko zidentyfikowane zostały jako ryciny Francisca de Goi.

Monochromatyczne akwaforty, pozostawione w idealnym stanie, stworzone zostały przez hiszpańskiego mistrza w latach 1815-1816 przy użyciu ciemnego tuszu oraz papieru czerpanego.

Zgodnie z określoną przez specjalistów proweniencją grafik Goi, około 1831 roku wyruszyły one wraz z hiszpańskim artystą z dworu w Madrycie, gdzie pozostawał on nadwornym malarzem króla Karola IV, do Château de Montigny, gdzie pozostały do momentu niedawnego odkrycia.

fot. (góra): Francisco de Goya, La Tauromaquia, 1815-1816, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.