szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Najdroższe surrealistyczne prace – ranking

17.03.2017

Aktualności, Ciekawostki

Wraz z mającą miejsce 28 lutego bieżącego roku Aukcją Sztuki Surrealistycznej w londyńskim Christie’s, światowy ranking najdroższych dzieł tego nurtu uległ zmianom. Kto obecnie znajduje się w czołówce najbardziej pożądanych artystów surrealizmu?

Ranking najdroższych surrealistycznych dzieł, źródło: www.artprice.com

Rene Magritte, La corde sensible, 1960, źródło: Christie’s

Do 2011 roku bardzo długo na pierwszym miejscu rankingu najdroższych surrealistycznych dzieł utrzymywał się Salvador Dali ze swoim małoformatowym portretem („Portrait of Paul Eluard”). Dzieło to, którego estymację londyński Sotheby’s wyznaczył na 5-8 milionów dolarów, wylicytowane zostało bowiem za 21,6 milionów dolarów. W 2012 roku jednak na szczyty listy najdroższych prac z dziedziny surrealizmu wzbił się Jean Miró, najpierw sprzedając w lutym w Christie’s w Londynie jedną ze swoich realizacji za ponad 26 milionów dolarów, później natomiast, w czerwcu w londyńskim Sotheby’s osiągając niemal 37 milionów dolarów za „Peinture (Etiole Bleue)”. W konsekwencji, w latach 2012-2015 Jean Miró trzykrotnie przekroczył kwotę 20 milionów dolarów za sprzedaż swoich dzieł. Najdroższa z prac w rankingu ustanowiła rekord cenowy dla katalońskiego malarza już w 2007 roku, kiedy to wylicytowana została w Paryżu za 13,4 milionów dolarów. Okazuje się więc, że w ciągu 5 lat wartość dzieła wzrosła niemal trzykrotnie.

Jean Miró, Painting (Women, Moon, Birds), 1950, źródło: Christie’s

Gdyby nie imponująca sprzedaż 28 lutego 2017 roku w londyńskim Christie’s jednego z obrazów René Magritte’a, Miró, zamiast 5, zająłby aż 6 pozycji w rankingu najdroższych surrealistycznych dzieł. Tymczasem poetycka realizacja „La corde sensible” z 1960 roku wzbudziła wielkie zainteresowanie kolekcjonerów. Obraz nigdy wcześniej nie był wystawiany na aukcji. Dzieło, prezentujące unoszącą się nad kieliszkiem chmurę, co z kolei przypomina drzewo, osiągnęło kwotę równą 17,9 milionów dolarów, ustanawiając tym samym nowy rekord sprzedażowy artysty.

Na 8 miejscu listy znalazł się obraz „The Stolen Mirror” z 1941 roku autorstwa Maxa Ernsta. Wylicytowana w nowojorskim Christie’s za kwotę pond 16 milionów dolarów realizacja, znacznie przekroczyła pierwotne szacunki. Niestety nowy właściciel dzieła sprzedał je w Londynie w 2016 z 5,3 milionami dolarów straty.

Tego typu spadki cen, jeśli chodzi o obrót realizacjami surrealistów, nie zdarza się często. Wręcz przeciwnie, w tej dziedzinie na rynku sztuki można obserwować raczej sukcesywny wzrost wartości dzieł. Przykładem na to może być niedawno ustanowiony rekord aukcyjny Hansa Arpa. Rzeźba „Torso” z białego marmuru, która w 2011 roku wylicytowana została za mniej niż 1 milion dolarów, 1 marca 2017 roku w Sotheby’s osiągnęła kwotę 4 milionów dolarów.

fot. (góra): Max Ernst, The Stolen Mirror, 1941, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.