szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

XIX-wieczna, zaginiona miniatura powraca do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

20.03.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

17 marca w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się uroczyste przekazanie miniatury Aimée Zoe Lizinki de Mirbel „Portret damy” z 1833 roku Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Dzieło utracone w czasie II wojny światowej odzyskane zostało dzięki współpracy MKiDN oraz FBI.

Przekazana Muzeum Narodowemu we Wrocławiu praca Aimée Zoe Lizinki de Mirbel, uczennicy Jean-Baptiste Augustina oraz oficjalnej malarki dworu Ludwika XVIII, przedstawia nieznaną z imienia damę, sportretowaną na tle obłoków. Autorka dzieła należała do najbardziej uznanych miniaturzystek swego czasu, o czym świadczy fakt, iż jej prace znajdują się obecnie w Paryżu (Luwr), Londynie (Wallace Collection), czy w Szwajcarii (kolekcja Ernsta Holzscheitera w Meilen).

W 1900 roku praca została podarowana Śląskiemu Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu przez osobę prywatną. W 1926 roku natomiast działo wraz z częścią zbiorów trafiło do nowopowstałej filii placówki, Muzeum Zamkowego, gdzie stanowiło ozdobę ekspozycji stałej. W 1942 roku, w obliczu zagrożenia działaniami wojennymi, cały zbiór miniatur instytucji wywieziony został przez administrację niemiecką najpierw do składnicy w Grodźcu, rok później zaś do repozytorium w Nowym Kościele. Kiedy w sierpniu 1945 roku tereny te objęła swoim zwierzchnictwem polska administracja, składnica była już zupełnie spalona z powodu działań wojennych. Stąd wniosek, że odnaleziona po latach miniatura musiała zostać wcześniej zrabowana. Po wojnie obiekt został uznany za zaginiony, a także zarejestrowany w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako strata Muzeum Narodowego.

Losy dzieła pozostawały nieznane do września 2013 roku, kiedy to MKiDN odnalazło je na stronie internetowej poświęconej miniaturom. Resortowi kultury udało się ustalić wówczas, że praca jest w posiadaniu amerykańskiego kolekcjonera. Niestety negocjacje dotyczące zwrotu dzieła nie przyniosły rezultatów, dlatego też w kwietniu 2016 roku MKiDN zwróciło się do warszawskiego biura FBI z prośbą o pomoc w odzyskaniu zabytku.

W uroczystości przekazania miniatury Muzeum Narodowemu we Wrocławiu uczestniczyli: minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, ambasador USA w Polsce, Paul W. Jones, a także dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dr hab. Piotr Oszczanowski.

fot. (góra): Aimée Zoe Lizinki de Mirbel, Portret damy, 1833, źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.