szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

67 zrabowanych w 2014 roku dzieł sztuki odzyskanych

21.03.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Austriacka policja odzyskała 67 dzieł sztuki o łącznej wartości około 2,5 miliony euro, skradzionych z wiedeńskiej prywatnej kolekcji w 2014 roku. 4 spośród zrabowanych dzieł wciąż pozostają nieodnalezione.

Zbiór 71 dzieł austriackich ekspresjonistów, wśród których znalazły się prace Carla Molla, Kolomana Mosera, Emila Beischlägera, Alfonsa Walde, czy Oskara Kokoschki, zostały zrabowane w 2014 roku z willi ulokowanej w ekskluzywnej dzielnicy Wiednia, Leinz, podczas pobytu jej właścicielki na 10-dniowych wakacjach.

Carl Moll, Helenental, Baden, źródło: Christie’s

Sprawcy zdołali wyłączyć system alarmowy i dostali się do budynku tylnym wejściem, po czym załadowali zrabowane dzieła na ciężarówkę, którą później odjechali z miejsca przestępstwa. Nie odnaleziono żadnych świadków kradzieży. Została ona odnotowana dopiero po powrocie 73-letniej kolekcjonerki z wyjazdu, gdy ta odkryła puste ściany swojego domu. Jak twierdzi policja, przestępstwo popełnione zostało przez doświadczonych złodziei, którzy posiadali dokładnie określony cel i wiedzieli, w jaki sposób go osiągnąć.

Jak przyznał rzecznik wiedeńskiej policji, Patrick Maierhofer, zakłada się, że sprawcy należeli do międzynarodowej grupy przestępczej z Europy Wschodniej.

Do dziś 4 prace o łącznej wartości około 50 tysięcy euro pozostają nieodnalezione.

W następstwie kradzieży, pewien anonimowy darczyńca zaoferował 250 tysięcy euro nagrody, a więc najwyższą sumę, kiedykolwiek oferowaną w Austrii, w zamian za dane, które doprowadziłyby do powrotu dzieł sztuki do właściciela w nieuszkodzonym stanie. Nie pozyskano jednak żadnych informacji. Dzieła zaś odzyskane zostały za sprawą intensywnego dochodzenia prowadzonego przez policję.

Alfons Walde, Einsame Hausung, 1928, źródło: Christie’s

10 marca policja zabezpieczyła 67 obrazów ukrytych w apartamencie zlokalizowanym w centrum stolicy Austrii. Wśród nich znalazły się takie dzieła, jak „Kirschblüten in Grinzing Carla Molla, warte około 350 tysięcy euro, „Geranien” Kolomana Mosera, szacowane na około 200 tysięcy euro, czy też „Zigeunermädchen”Oskara Kokoschki, wyceniane na 45 tysięcy euro. Maierhofer twierdzi, iż wszystkie odzyskane prace znajdują się w dobrym stanie.

Rzecznik prasowy wiedeńskiej policji przyznaje ponadto, że odnalezienie dzieł było wynikiem intensywnej współpracy pomiędzy Austriacką Federalną Policją Kryminalną oraz Europejskiego Urzędu Policji Europol. Póki co nie dokonano żadnych aresztowań, zaś tożsamości sprawców nie są znane, jednakże policja klasyfikuje ich jako niebezpiecznych.

fot. (góra): Oskar Kokoschka, Przyjaciele, 1917-1918, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017