szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Targi sztuki Art Basel Hong Kong 2017 zakończone sukcesem

30.03.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Przeprowadzane w ostatnich latach analizy światowego obiegu sztuki jednoznacznie wskazują na fakt, iż Chiny stały się jednym z głównych międzynarodowych rynków sztuki. Dlatego też targi Art Basel Hong Kong zajmują coraz ważniejsze miejsce w kalendarzach kolekcjonerów dzieł artystycznych i inwestorów. Odbywająca się w dniach od 23 do 25 marca tegoroczna edycja imprezy, zgromadziła 242 galerie z całego świata i uznana została za jednoznaczny sukces.

Piąta już edycja targów sztuki Art Basel Hong Kong skupiła w jednym miejscu najwybitniejszych kolekcjonerów sztuki. W trakcie 3-dniowego wydarzenia doszło do wielu wysokich transakcji. David Zwirner Gallery sprzedała 2 płótna Luca Tuysmansa za łączną kwotę 1,5 miliona dolarów. Dzieło Georga Baselitza znalazło za pośrednictwem White Cube nabywcę gotowego zapłacić za nie 575 tysięcy dolarów. Natomiast galeria Thaddaeusa Ropaca jedną z rzeźb Tony’ego Cragga sprzedała za 650 tysięcy dolarów. Powodzeniem cieszyły się także realizacje chińskich artystów, na przykład obrazy autorstwa Qui Xiaofei, któremu pobliska galeria sztuki zorganizowała indywidualną wystawę w podczas trwania Art Basel Hong Kong.

Tegoroczne wydarzenie koncentrowało się zarówno na młodych i obiecujących artystach sztuki współczesnej, jak i na mistrzach twórczości modernistycznej. Szczególną uwagę zwróciła seria hiperrealistycznych rzeźb komunistycznych dyktatorów autorstwa Shen Shaomin, reprezentowanego przez Osage Gallery.

Jak twierdzą specjaliści, dealerzy sztuki próbują rozszerzyć chiński rynek na klasę średnią Azji. Dlatego też swoimi działaniami zachęcają oni do kupowania dzieł o wartości poniżej 500 tysięcy dolarów.

Art Basel Hong Kong spotkało się z przychylną oceną prasy. „New York Times” podsumował imprezę jako „wartościowe spotkanie kulturalno-handlowe”. Podkreślono również duży wpływ targów na ogólny rozwój projektów kulturalnych w Hongkongu, co z kolei przyciąga do Chin nowych wystawców, a wraz z nimi – nowych klientów. Na rok 2019 zapowiedziane jest na przykład otwarcie, pozostającego już od kilku lat w budowie, Muzeum + w Hongkongu.

fot. (góra) Art Basel Hong Kong 2017, źródło: materiały prasowe organizatora

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.