szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zaginiona rzeźba Rodina odnaleziona w Madrycie

31.03.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Małoformatowa, marmurowa rzeźba Auguste’a Rodina z 1887 roku po latach została odnaleziona w Madrycie. Jedną z pięciu istniejących wersji „Andromedy” będzie można nabyć 30 maja na licytacji organizowanej przez paryski dom aukcyjny Artcurial.

Auguste Rodin, Andromeda, 1886, źródło: www.rodinmuseum.org

Historia obiektu sięga czasów przyjaźni Auguste’a Rodina z ambasadorem Chile w Paryżu, Carlosem Morlą Vicuną, który poprosił francuskiego artystę o wyrzeźbienie popiersia jego żony, Luisy. Prezentowane w 1888 roku, podczas jednego z paryskich Salonów, dzieło wzbudziło tak wielki zachwyt publiczności, że państwo francuskie postanowiło je kupić. Obecnie rzeźba ta eksponowana jest w paryskim Musée d’Orsay. Aby wynagrodzić Carlosowi Morli Vicunie tę stratę, Rodin podarował mu powstałą rok wcześniej „Andromedę”.

Obecnie znanych jest 5 wersji tej rzeźby. 3 z nich przechowywane są kolejno w muzeach poświęconych twórczości Rodina w Paryżu i Filadelfii, a także w Muzeum Sztuk Pięknych w Buenos Aires. Czwarta natomiast, po osiągnięciu na nowojorskiej aukcji w 2006 roku sumy 3 milionów dolarów, trafiła do zbiorów prywatnych. Ostatnia wzmianka dotycząca piątej wersji „Andromedy” sięga roku 1930. Ówczesny dyrektor paryskiego Muzeum Rodina informuje w niej, że obiekt wciąż znajduje się w posiadaniu spadkobierców Carlosa Morli Vicuny. Eksperci z domu aukcyjnego Artcurial, wezwani niedawno przez potomków dawnego ambasadora Chile w Paryżu do Madrytu, gdzie obecnie mieszkają, w celu oceny dzieł sztuki, odnaleźli tam zaginioną „Andromedę”.

Auguste Rodin, Madame Vicuna

Marmurowa realizacja przedstawia wpół zgiętą kobietę z ręką podłożoną pod głowę. Jej precyzyjnie i gładko wyrzeźbiona sylwetka, prezentująca lekko zarysowane mięśnie ciała, umiejscowiona jest na grubo ciosanym cokole, który ściśle nawiązuje do skały z greckiego mitu o Andromedzie i Perseuszu, wprowadzając w ten sposób pewną kontrastowość kompozycji w obręb dzieła.

Obecnie we Francji trwają obchody setnej rocznicy śmierci wybitnego francuskiego rzeźbiarza. Z tego też powodu w hali wystawowej Grand Palais, znajdującej się w centrum Paryża, otwarto retrospektywną wystawę pt. „Rodin: stulecie legendy”. Specjaliści rynku sztuki są przekonani, że wszystkie te wydarzenia wpłyną na osiągnięcie przez odnalezioną „Andromedę” na planowanej na 30 maja aukcji wysokiej kwoty sprzedażowej.

fot. (góra) Auguste Rodin, Andromeda, 1886, źródło: www.rodinmuseum.org

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.