szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Najbardziej znaczący kolekcjonerzy sztuki 2016 roku

10.04.2017

Aktualności, Ciekawostki, Magazyn

Wbrew pozorom, lista najważniejszych i najbardziej wpływowych kolekcjonerów sztuki na świecie z roku na rok ulega mniejszym lub większym zmianom. Wszystko ze względu na niestabilną sytuację na globalnym rynku sztuki, która obecnie określana jest przez specjalistów w specyficzny sposób jako „rozrzedzona”, co oznaczać ma po prostu ogólny spadek obrotów dziełami artystycznymi. W 2015 roku Liu Yiqian na listopadowej aukcji Christie’s wylicytował obraz Amadeo Modiglianiego „Nu Couché” za 170 milionów dolarów, zaś inny kolekcjoner w tym samym roku w Sotheby’s zapłacił za jedno z dzieł Cy’a Twombly’ego 70 milionów dolarów, więc oba domy aukcyjne zaledwie w ciągu 10 dni wygenerowały łączną kwotę równą 2,3 miliardom dolarów. W 2016 roku spadek ilości transakcji dokonywanych w obrębie sztuki w obu instytucjach szacuje się natomiast na poziomie około 60 procent. Jak twierdzą eksperci, wobec obecnie obserwowanej w międzynarodowym obiegu dzieł artystycznych tendencji do zmniejszającego się zainteresowania nabywaniem sztuki, większość kolekcjonerów coraz chętniej decyduje się na te prace, które w ich mniemaniu stanowią pewną inwestycją, odsuwając na dalszy plan ich walory estetyczne.

Pomimo asekuranckiej postawy części kolekcjonerów, okazuje się, że najbardziej wpływowi z nich w swoich aukcyjnych wyborach nadal kierują się przede wszystkim gustami estetycznymi oraz zamiłowaniem do sztuki, nierzadko łącząc te elementy z potrzebami inwestycyjnymi, filantropijnymi lub wynikającymi ze społecznego zaangażowania.

Z analizy listy najważniejszych kolekcjonerów sztuki za rok 2016 wysnuć można wniosek, że zamiłowanie do zbierania dzieł artystycznych także poddaje się dziś procesom globalizacji, rozszerzając się na Afrykę oraz Azję Południową. Ponadto, coraz chętniej podejmowaną przez pasjonatów sztuki inicjatywą jest budowanie prywatnych muzeów. Umacnia się również styl kolekcjonowania zorientowany na kupowanie dzieł, charakteryzujących się raczej stabilną wartością na rynku, aniżeli takich, które gwarantują szybki zysk.

Prezentowana poniżej dziesiątka najważniejszych i najbardziej wpływowych w 2016 roku kolekcjonerów, wydaje się w pełni potwierdzać wymienione wcześnie tendencje, coraz bardziej umacniające się w środowiskach inwestorów i pasjonatów sztuki.

1. Roman Abramovich i Dasha Zhukova (Rosja)

Roman Abramovich

Roman Abramovich i Dasha Zhukowa stanowią najbardziej wpływowe w Rosji małżeństwo kolekcjonerów. W 2008 roku Zhukova uruchomiła Muzeum Sztuki Nowoczesnej Garaż w Moskwie, gdzie w 2015 roku prezentowała twórczość Taryn Simon, Rashida Johnsona oraz Ursa Fishera. Jej kolekcja zawiera obecnie tysiące obiektów sztuki współczesnej. Z kolei jej mąż preferuje sztukę impresjonistyczną i modernistyczną. W jego zbiorach mieści się między innymi obraz Luciana Freuda, warty 33,6 milionów dolarów, a także tryptyk Francisa Bacona z 1976 roku, za który Abramovich zapłacił 86,3 miliony dolarów.

2. Paul Allen (Stany Zjednoczone)

Jeden z założycieli korporacji Microsoft w 2015 roku zorganizował objazdową wystawę swojej kolekcji, która pokazana została w pięciu różnych muzeach. Ekspozycja pt. „Seeing Nature: Landscape Masterworks from the Paul G. Allen Family Collection” zaprezentowano najpierw w Muzeum Sztuki w Portland oraz w waszyngtońskiej galerii Phillips Collection, zaś w 2016 roku w Muzeum Sztuki w Minneapolis, Muzeum Sztuki w Nowym Orleanie oraz Muzeum Sztuki w Seattle. W planach Allena pozostaje także kontynuacja organizacji dobrze przyjętych targów sztuki, Seattle Art Fairs, a także otwarcie muzeum w Waszyngtonie.

3. Mukesh i Nita Ambani (Indie)

Nita Ambani

Mukesh oraz Nita Ambani zarządzają rodzinną, 20-miliardową fortuną. W ostatnim czasie, w swojej działalności zwróciły się ku kolekcjonowaniu sztuki oraz sponsorowaniu wystaw, związanych z ich ojczyzną. W 2015 roku fundacja Nity Ambani, Reliance Foundation, była fundatorem, mającego miejsce w Instytucie Sztuki w Chicago, pokazu hinduistycznego malarstwa. W marcu 2016 natomiast, organizacja finansowała największą dotychczas retrospektywną wystawę indyjskiego artysty Nasreena Mohamediego, która odbyła się w Met Breuer.

4. Robbie Antonio (Filipiny)

Młody potentat nieruchomości z Filipin swoją kolekcjonerską przygodę zaczął od gromadzenia autoportretów autorstwa takich artystów, jak Marilyn Minter, czy Julian Schnabel. Niedawno zaczął on jednak zbierać dzieła Francisa Bacona, Willema de Kooninga, Andy’ego Warhola oraz Takashiego Murakamiego.

5. Hélène i Bernard Arnault (Francja)

Bernard Arnault

Jak donosi Bloomberg, Bernard Arnault, francuski biznesmen i prezes LVMH, posiada majątek wysokości 32,8 miliardy dolarów, co z kolei czyni go najbogatszym człowiekiem w Europie. W 2014 roku otworzył on w Paryżu muzeum Fundacji Louis Vuitton. Budynek zaprojektowany przez słynnego amerykańskiego architekta, Franka Gehry’ego, skupia dzieła takich artystów, jak Olafur Eliasson, Ellsworth Kelly, Sarah Morris, czy Taryn Simon. Prywatna kolekcja Arnaulta składa się z tysięcy dzieł sztuki modernistycznej i współczesnej, gromadząc obiekty autorstwa Agnes Martin, Yvesa Kleina oraz Pabla Picassa.

6. Bill i Maria Bell ( Stany Zjednoczone)

We wczesnym etapie swojej kolekcjonerskiej pasji, Bill oraz Maria Bell znani byli szczególnie jako zwolennicy sztuki Andy’ego Warhola. Dziś natomiast wspierają przede wszystkim twórczość Jeffa Koonsa – zakupili oni między innymi jedną z wielkoformatowych rzeźb artysty, imitującą posklejane kawałki Play-Doh. Małżeństwo słynie także z zawierania bardzo korzystnych transakcji w obrębie rynku sztuki. W maju 2016 roku na jednej z aukcji Christie’s zakupili na przykład obraz Eda Ruscha, szacowany co najmniej na 2 miliony dolarów, za kwotę równą 1,5 miliona dolarów.

7. Peter Benedek (Stany Zjednoczone)

Kolekcjonerskie zainteresowania współzałożyciela „United Talent Agency” oraz jego żony, Barbary, rozpoczęły się 25 lat temu, kiedy to Benedek, w charakterze własnego prezentu urodzinowego, nabył w nieistniejącej już Corcoran Gallery w Santa Monica jeden z obrazów Davida Hockney’a. Od tego czasu zgromadził on już imponujący zbiór dzieł, który regularnie powiększa. W ostatnich latach kolekcję Benedeka zasiliły prace Williama Kentridge’a, Jonasa Wooda, Lesley Vance, Ricky’ego Swallowa, Maxa Jansonsa, Toma Wesselmanna, czy Elle Kruglyanskaya.

8. Lawrence Benenson (Stany Zjednoczone)

Christian Boros i Christiane Maria Schneider

Lawrence Benenson zamiłowanie do sztuki przejął najprawdopodobniej po ojcu, Charlesie Benensonie, który przez całe życie gromadził ekscentryczne dzieła artystyczne, wśród których znalazły się między innymi prace Joana Miró oraz Davida Wojnarowicza. W kolekcji potomka nowojorskiej fortuny oraz dyrektora wykonawczego Benenson Capital Partners, także znajdują się interesujące obiekty. Oprócz dzieł artystycznych takich twórców, jak Henri Matisse, Kehinde Wiley, czy Mark Lombardi, Lawrence Benenson gromadzi również dokumenty historyczne, na przykład kopię Proklamacji Emancypacyjnej, podpisanej przez Abrahama Lincolna.

9. Debra i Leon Black (Stany Zjednoczone)

Majątek Leona Blacka szacowany jest na około 4,7 miliarda dolarów. Nic dziwnego więc, że mógł on sobie pozwolić na zakup w 2012 roku jednej z czterech istniejących wersji „Krzyku” Edvarda Muncha, wartej 120 milionów dolarów. Niedawno również został on zdemaskowany jako nabywca gipsowej rzeźby Pabla Picassa z 1931 roku pt. Buste de femme”, za którą zapłacił 106 milionów dolarów.

10. Christian i Karen Boros (Niemcy)

Christian i Karen Boros urządzili w bunkrze, który służył w trakcie II wojny światowej jako schronienie przeciwlotnicze, przestrzeń wystawienniczą dla sztuki współczesnej. Pośród ponad 700 prac artystycznych z kolekcji małżeństwa, znalazły się tam obiekty autorstwa Sarah Lucas, Danha Vo, Elizabeth Peyton, czy Olafura Eliassona.

Katarzyna Zahorska

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.