szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

W Atenach ruszyła XIV edycja documenty

11.04.2017

Świat: wydarzenia

W sobotę, 8 kwietnia Atenach rozpoczęła się documenta, jedna z największych na świecie prezentacji sztuki współczesnej. XIV edycja wydarzenia realizowana jest pod hasłem „14: Ucząc się od Aten”. Dyrektorem artystycznym tegorocznego przeglądu dzieł ponad 160 artystów, jest Adam Szymczyk, polski kurator i krytyk sztuki.

Documenta stanowi jedną z najważniejszych wystaw sztuki współczesnej, odbywającą się co 5 lat w Kassel w Niemczech. Swoje początki przegląd datuje na 1955 rok, kiedy to nauczyciel i kurator, Arnold Bode, aby przywrócić Niemcom utracony w czasie II wojny światowej i nazistowskiego reżimu dostęp do aktualnej sztuki, zaaranżował prezentację jako część Bundesgartenschau w Kassel. Podczas pierwszej edycji wydarzenia swoje dzieła zaprezentowali, między innymi Pablo Picasso, czy Wassily Kandinsky. Każda realizowana w ramach documenty ekspozycja prezentowana była przez 100 dni. Dlatego też wystawa często nazywana jest mianem „muzeum 100 dni”.

Tegoroczna wystawa, decyzją dyrektora artystycznego, Adama Szymczyka, odbędzie się zarówno w stolicy Grecji (od 8 kwietnia do 16 lipca), jak i w Kassel (od 10 czerwca do 17 września). Polski kurator i krytyk sztuki, który swoją karierę rozpoczął 20 lat temu w Galerii Foksal w Warszawie swoje postanowienie uzasadnił tym, iż Ateny interesują go jako śródziemnomorska metropolia oraz symboliczny punkt na granicy Europy, Azji i Afryki.

Podczas XIV edycji documenty w około 40 placówkach kultury ponad 160 międzynarodowych artystów zaprezentuje swoje dzieła przygotowane specjalnie na okazję wystawy.

W projekcie ekspozycji, obok Adama Szymczyka, który uformował swój zespół, wzięli udział: Pierre Bal-Blanc, dyrektor Contemporary Art Center w Brétigny, Hendrik Folkerts, kurator działu performensów, działu filmów oraz programów dyskursywnych w Stedelijk Museum w Amserdamie, Hila Peleg, założycielka i dyrektorka artystyczna Berlin Documentary Forum, Dieter Roelstraete, starszy kurator w Museum of Contemporary Art w Chicago, Monika Szewczyk, kuratorka programu wizualnego w Reva and David Logan Center for the Arts na University of Chicago.

fot. (góra) documenta 14, źródło: materiały prasowe organizatorów

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.