szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Kolejna rzeźba Rodina odkryta we Francji

13.04.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Warta 700 tysięcy euro rzeźba francuskiego mistrza, Auguste’a Rodina, została przez przypadek odkryta w przechowalni mebli w regionie Nowej Akwitanii we Francji. Pomimo ustalenia prawnych właścicieli pochodzącego z 1885 roku obiektu, jego losy wciąż nie zostały ustalone.

Auguste Rodin, I am beautiful, 1885

Mierząca 72 centymetrów gipsowa figura nagiego, umięśnionego mężczyzny trzymającego w ramionach młodą kobietę, posiada wygrawerowaną sygnaturę francuskiego rzeźbiarza. Stanowi ona model brązowej realizacji Rodina pt. „I am beautiful”.

Przez lata niewielka figura stała w apartamencie starszej kobiety z Pau, przenosząc się wraz z nią do położonego w Kraju Basków domu seniora, gdzie spędziła ona swoje ostatnie dni. Rzeźba pozostała niezauważona do momentu śmierci jej właścicielki w 2013 roku. Wówczas dzieło to dostrzeżono w jednym z pudeł w przechowalni mebli w Biarritz we Francji.

Patrice Carrère, dyrektor francuskiego domu aukcyjnego Gestas & Carrère, który dokonał tego odkrycia, nie ukrywa, że był nim niezwykle zaskoczony. Moment odnalezienia dzieła Rodina opisuje on jako jeden z najwspanialszych w jego karierze zawodowej. Dodaje również, że gipsowa figura nosi ślady odcisków palców i paznokci, należących do francuskiego mistrza.

4 miesiące zajęło specjalistom potwierdzenie autentyczności pracy. W końcu przypisano jej jednak autorstwo Rodina i stwierdzono, że powstała ona w 1885 roku. Wartość realizacji oszacowano natomiast na 700 tysięcy euro.

Auguste Rodin, Wieczna wiosna, 1899

Zastanawiający pozostaje jednak fakt, iż rzeźba przez tak długi czas nie została zidentyfikowana jako dzieło francuskiego mistrza. Elisabeth Marèchaux, ekspertka w dziedzinie twórczości Rodina, stwierdza jednak, że dzieło jest bardzo zakurzone i brudne, przez co nie przyciągało ono wzroku. Sygnatura z kolei jest niemal niewidoczna – trzeba się dobrze przyjrzeć, aby ją zauważyć. Fakt, że ludzie uznawali obiekt za gipsową reprodukcję rzeźby Rodina, nie jest więc niczym dziwnym.

Kolejne badania nad realizacją mają na celu ustalenie jej historii, o czym mówi Jérôme Le Blay, założyciel Auguste Rodin Committee. Przyznaje on, że rocznie ma miejsce około 2-3 odkryć obiektów autorstwa Rodina. Większość z odnalezionych rzeźb pochodzi z prywatnych kolekcji. Le Blay przyznaje jednak, że każde z odkryć pozwala uzyskać dodatkową wiedzę na temat życia i pracy francuskiego mistrza.

Gipsowy model rzeźby „I am beautiful”, uznany został przez francuskie Ministerstwo Kultury za skarb narodowy, co uniemożliwia wywiezienie obiektu poza granice kraju przez okres 30 miesięcy. Ustalono również osoby, będące spadkobiercami majątku zmarłej kobiety, które zadecydują o losie odnalezionego dzieła.

fot. (góra) Auguste Rodin, I am beautiful (fragment), 1885

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.