szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe dzieła pierwszego kwartału 2017 roku

14.04.2017

Aktualności, Ciekawostki

Za nami pierwszy kwartał 2017 roku. Minione miesiące okazały się okresem dominacji na międzynarodowym rynku sztuki dwóch największych na świecie domów aukcyjnych – Christie’s oraz Sotheby’s. Imponujące ceny sprzedaży dzieł, wahające się pomiędzy 59 a 17 milionami dolarów, wygenerowane zostały w niezaprzeczalnie najważniejszych światowych ośrodkach obrotu sztuką, a więc w Nowym Jorku i Londynie. Które obiekty znalazły się na szczycie listy najdroższych prac artystycznych, licytowanych w przeciągu pierwszego kwartału 2017 roku?

Najdroższe dzieła sztuki sprzedane w pierwszym kwartale 2017 roku, źródło: http://www.artprice.com/

Niezaprzeczalnie najdroższym dziełem, sprzedanym w trakcie marcowej aukcji Sotheby’s, okazał się kwiecisty pejzaż Gustava Klimta pt. „Bauerngarten”. Wartość tego dzieła od 1994 roku wzrosła 10-krotnie. Podczas gdy 13 lat temu w londyńskim Sotheby’s obraz wylicytowany został za kwotę 5,3 milionów dolarów, w bieżącym roku znalazł on nabywcę, gotowego zapłacić za niego ponad 59 milionów dolarów. „Bauerngarten” to druga najdroższa praca Gustava Klimta. Absolutnym rekordem cenowym tego artysty pozostaje nadal „Portret Adele Bloch-Bauer II”, sprzedany w listopadzie 2006 roku w nowojorskim Christie’s za kwotę prawie 88 milionów dolarów.

Chen Rong, Six Dragons, źródło: Christie’s

Sprzedaże pierwszego kwartału 2017 roku ustanowiły również 5 nowych rekordów aukcyjnych. Najważniejszym z nich jest sprzedaż surrealistycznego dzieła René Magritte’a za 17,9 milionów dolarów. Najwyższe kwoty aukcyjne wygenerowano również dla dzieł 4 chińskich dawnych mistrzów, których prace po raz pierwszy licytowano w artystycznym centrum Stanów Zjednoczonych.

Rene Magritte, La corde sensible, 1960, źródło: Christie’s

Okazuje się, że mająca miejsce 15 marca w nowojorskim oddziale Christie’s aukcja dzieł chińskich mistrzów odbiła się głośnym echem w międzynarodowym obrocie sztuką. Nabywców, gotowych zapłacić kwotę przekraczającą 10 milionów dolarów znalazły wówczas prace, takich artystów, jak Chen Rong (1189-1258), Zhao Lingrang (XI w.), Li Gonglin (1049-1106) oraz Han Gan (706-783). Wielkim zaskoczeniem okazała się sprzedaż dzieła pierwszego z wymienionych mistrzów. Szacowana pierwotnie na 1,2 – 1,8 miliona dolarów praca, wylicytowana została za niemal 49 milionów dolarów, przewyższając tym samym ceny uzyskane za obrazy Gauguina, Richtera czy Picassa. Dzieło pt. „Six Dragons” stało się również najdroższym chińskim obiektem artystycznym, sprzedanym poza granicami kraju. Ten fakt świadczy o tym, iż, jeśli chodzi o rzadkie prace dawnych mistrzów, nabywcy gotowi są zapłaci kwoty znacznie przewyższające ich estymacje.

W zachodnich centrach obrotu sztuką prace chińskich twórców cieszą się coraz większym powodzeniem, natomiast w Chinach coraz chętniej kupowana jest sztuka zachodnia. Pierwszym tego sygnałem jest sprzedaż grafiki z wizerunkiem Mao Zedonga autorstwa Andy’ego Warhola za 12,7 milionów dolarów, która miała miejsce 2 kwietnia 2017 roku w Hongkongu. Chociaż tożsamość anonimowego kupca pozostaje nieznana, eksperci podejrzewają, że chińscy kolekcjonerzy mieli swój spory udział w wygenerowaniu tej imponującej kwoty za dzieło amerykańskiego mistrza pop-artu.

fot. (góra) Gustav Klimt, Bauerngarten, 1907, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.