szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najpopularniejsze wystawy 2016 roku – ranking

21.04.2017

Aktualności, Ciekawostki

Magazyn The Art Newspaper opublikował niedawno listę najchętniej uczęszczanych wystaw z całego świata, mających miejsce w 2016 roku. W zestawieniu specjaliści uwzględnili zarówno czas trwania ekspozycji, jak i, odpowiednio, całkowitą oraz dzienną liczbę odwiedzin. Czyją twórczość pasjonaci sztuki najchętniej oglądali w przeciągu 12 miesięcy 2016 roku?

źródło: http://theartnewspaper.com/

Carel Fabritius, Szczygieł, 1654

Miniony rok bez wątpienia należał do Hieronima Boscha. Z powodu 500-lecia śmierci wybitnego artysty Holandia ogłosiła 2016 rok Rokiem Hieronima Boscha. W lutym Muzeum Noordbrabants w Den Bosch, a więc w rodzinnym mieście mistrza, otworzyło największą wówczas retrospektywę poświęconą jego osobie. Natomiast w maju jeszcze bardziej kompleksowy pokaz, bo zawierający o 7 dzieł więcej niż holenderska wystawa, zaprezentowało hiszpańskie Muzeum w Prado. Dzięki ekspozycji odwiedzanej dziennie przez 5710 osób, Muzeum Noordbrabants odnotowało najwyższą frekwencję w ciągu 180 lat swojej działalności.

W zestawieniu najpopularniejszych wystaw 2016 roku znalazły się również pokazy pojedynczych dzieł – prezentacja dzieła pt. „Szczygieł” Carela Fabritiusa w Scottish National Gallery oraz ekspozycja „Wniebowzięcia Dziewicy” Botticiniego w londyńskiej National Gallery. Jednakże na ogromne zainteresowanie publiczności tymi wydarzeniami duży wpływ z pewnością miał bezpłatny wstęp.

Caravaggio, Maria Magdalena w ekstazie, 1606

National Museum of Western Art wystawą „Caravaggio i jego czasy” przyciągało 4413 widzów dziennie. Wynik ten zawdzięczać można z pewnością ekspozycji obrazu „Maria Magdalena w ekstazie”, który do momentu jego odkrycia w prywatnej kolekcji w 2014 roku uznawany był za zaginiony.

Piąte miejsce w rankingu najpopularniejszych ekspozycji 2016 roku zajmuje wystawa twórczości najsłynniejszej francuskiej malarki XVIII wieku, Élisabeth-Louise Vigée Le Brun w Galeries du Grand Palais w Paryżu. Ze względu na duże zainteresowanie ekspozycją, po jej zamknięciu w styczniu 2016, pokaz odtworzono w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

fot. (góra) Francesco Botticini, Wniebowzięcie Dziewicy, ok. 1475-1476

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.