Rektor ASP profesor Adam Myjak poinformował dziś media, że nie żyje Magdalena Abakanowicz. Jedna z najbardziej znanych na świecie polskich artystek, rzeźbiarka i twórczyni słynnych abakanów zmarła w wieku 86 lat.
Magdalena Abakanowicz ukończyła w 1954 roku warszawską Akademię Sztuk Pięknych, później natomiast sopocką Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych. Od 1965 do 1990 roku wykładała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), której od 1979 roku była profesorem.
Abakanowicz zasłynęła przede wszystkim zastosowaniem w sztuce rzeźbiarskiej nietypowego materiału, a mianowicie tkaniny, przesuwając w ten sposób granice pomiędzy rzeźbą a tkaniną artystyczną, która do tej pory kojarzona była raczej z dwuwymiarowym elementem dekoracyjnym wnętrz. Pierwotnie, w latach 60. wykonywała powtarzalne antropomorficzne formy z barwionego, usztywnionego, sizalowego włókna, noszące nazwę abakanów. Dużą liczbę ludzkich sylwetek artystka zwykła organizować w kompozycje przestrzenne, dające wrażenie niepokoju. Realizacje te okazały się dla niej przepustką do światowych salonów – w 1965 roku na Biennale w Sao Paulo za ich sprawą Abakanowicz nagrodzono złotym medalem, co rozpoczęło jej międzynarodową karierę.
Artystka w swojej twórczej działalności posługiwała się jednak również innymi materiałami rzeźbiarskimi, takimi jak kamień, drewno czy brąz.
Abakanowicz w 1998 roku odznaczona została Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, zaś rok później francuskim Krzyżem Oficerskim Orderu Sztuki i Literatury. Artystka otrzymała kilkukrotnie Doktoraty Honorowe wielu prestiżowych uczelni, na przykład Royal College of Art w Londynie czy School of the Art Institute w Chicago.
Dzieła rzeźbiarki znajdują się dziś w wielu światowych muzeach i galeriach. W Polsce największy zbiór jej prac posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
fot. (góra) Magdalena Abakanowicz, Nierozpoznani
Rynekisztuka.pl