szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Egon Schiele gotowy pobić swój dotychczasowy rekord aukcyjny

27.04.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Podczas aukcji sztuki impresjonistycznej i modernistycznej, która odbędzie się 16 maja w nowojorskim oddziale Sotheby’s, pod młotek trafi dzieło wczesne dzieło austriackiego malarza i grafika, tworzącego w nurcie ekspresjonizmu, Egona Schiele. Pochodzący z 1909 roku akt kobiecy „Danaë”, wyceniony został na 30-40 milionów dolarów, dzięki czemu artysta ma duże szanse na pobicie swojego dotychczasowego rekordu aukcyjnego.

Egon Schiele, Häuser mit bunter Wäsche (Vorstadt II), źródło: Sotheby’s

Dzieło pt. „Danaë”, które Schiele stworzył w wieku 19 lat, stanowi typowy przykład rozwijającego się, charakterystycznego stylu malarskiego Austriaka. Zmysłowy akt kobiecy cechuje bowiem brak perspektywy przestrzennej, wyraźny kontur czy też nieregularnie nakreślone kształty – to pierwszy, realizujący motyw kobiecej nagości, olejny obraz zmarłego w 1918 roku artysty. Praca jest subiektywnym spojrzeniem malarza na postać mitologicznej Danae, która za sprawą Zeusa przemienionego w złoty deszcz padający na łono bohaterki, stała się matką herosa Perseusza.

Simon Shaw, jeden z dyrektorów departamentu sztuki impresjonistycznej i modernistycznej w Sotheby’s, stwierdził, że od dłuższego czasu na międzynarodowym rynku sztuki daje o sobie znać silne zapotrzebowanie na dzieła szczególne i przełomowe dla historii twórczości artystycznej. Dodał też, że „Danaë” jest jedną z takich prac, więc z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie kolekcjonerów.

Kazimierz Malewicz, Suprematist Composition with Plane in Projection, źródło: Sotheby’s

Dzieło, którego estymację wyznaczono na 30-40 milionów dolarów, ma dużą szansę ustanowić nowy rekord za sprzedaż realizacji artysty. Do najdroższych prac Austriaka należy, sprzedany w 2003 roku anonimowemu kolekcjonerowi za kwotę 20,9 milionów dolarów w Sotheby’s „Pejzaż Krumau”, który w 1938 roku zrabowany został przez nazistów ze zbiorów wiedeńskiego magnata tekstylnego, W. Hellmanna. Dotychczasowym rekordem Schielego pozostaje jednak wylicytowany w 2011 roku w londyńskim Sotheby’s za sumę 24,7 milionów funtów (39,8 milionów dolarów) pejzaż pt. „Häuser mit bunter Wäsche (Vorstadt II)”.

Majowa aukcja Sotheby’s poświęcona sztuce impresjonistycznej i modernistycznej zaoferuje publiczności także pejzaż Claude Moneta pt. „Le bassin aux nymphéas” (14-18 milionów dolarów), abstrakcyjne płótno Kazimierza Malewicza pt. „Suprematist Composition with Plane in Projection” (12-18 milionów dolarów) oraz rzeźbę Alberto Giacomettiego pt. „Buste de Diego” (10-15 milionów dolarów).

fot. (góra) Egon Schiele, Danaë, 1909, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.