szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Fotorelacja z wystawy JACEK SIENICKI. GENERALIA prezentowanej do 22 maja w Muzeum Narodowym w Kielcach

05.05.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

Jeszcze do 22 maja oglądać można wystawę Jacek Sienicki. Generalia w Muzeum Narodowym w Kielcach. To przekrojowa prezentacja dorobku jednego z najbardziej znanych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku.

Odwiedzający Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach mają okazję zapoznać się z obrazami Jacka Sienickiego malowanymi od lat 50. XX wieku aż do końca życia artysty. Jacek Sienicki. Generalia to próba przybliżenia bogatego, choć stylistycznie powściągliwego dorobku malarza. Prezentujemy fotorelację z wystawy, która potrwa do 22 maja.

Sienicki w swoich dziełach zajmował się głównie przedmiotami codziennego użytku – na cichych, oszczędnych, niemal brudnych obrazach uparcie uwieczniał powszedniość i zwyczajność. Rejestrował odpady codziennego życia, kłębiące się w zasięgu wzroku przedmioty, materialne resztki egzystencji. Chociaż tworzył prawie 50 lat, niemal obsesyjnie zajmował się kilkoma wybranymi motywami, które każdorazowo oglądał i przetwarzał z innej perspektywy.

Szczególną uwagę poświęcał uwiecznianiu elementów wyposażenia wnętrz – głównie swojej pracowni. Jego płótna zapełniają między innymi okna, sztalugi, krzesła, garnki, butelki, kubki, zeschnięte kwiaty. Zainteresowanie materialnością obrodziło specyficznymi rozwiązaniami formalnymi. Jacek Sienicki wykorzystywał grube pasma farby, które z lubością ścierał, poszukując tym samym najwłaściwszych odcieni i faktur. Interesowała go również sylwetka ludzka. Pod koniec życia zajął się malowaniem autoportretów.

Urodzony w 1928 roku w Warszawie Jacek Sienicki był uczniem i asystentem Artura Nachta-Samborskiego, profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w którego pracowni uzyskał dyplom. Zadebiutował udziałem w zorganizowanej w 1955 roku słynnej Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi”, popularnie nazywanej Arsenałem. Wkrótce podjął pracę na swojej macierzystej uczelni, gdzie w 1981 roku uzyskał tytuł profesora.

fot. (góra) Relacja z wernisażu wystawy JACEK SIENICKI. GENERALIA w Muzeum Narodowym w Kielcach, źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.