szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Majowe aukcje, na które należy zwrócić uwagę

05.05.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Pod względem planowanych aukcji, maj zapowiada się bardzo interesująco. Ważne licytacje odbędą się nie tylko w międzynarodowych centrach obiegu sztuki, takich jak Londyn czy Nowy Jork, ale również w ośrodkach, które coraz silniej pretendują do tego miana, jak na przykład Sztokholm. Podczas majowych aukcji publiczność będzie miała szansę nabyć dzieła zarówno niekwestionowanych mistrzów modernizmu, jak i znaczących artystów sztuki współczesnej.

1. 8 maja – aukcja twórczości Henriego Cartier-Bressona, Bukowskis, Sztokholm

Henri Cartier-Bresson uchodzi dziś za jednego z najwybitniejszych francuskich fotoreporterów XX wieku. To właśnie jego twórczości sztokholmski dom aukcyjny, Bukowskis, zdecydował się poświęcić jedną ze swoich licytacji. Aukcja zaprezentuje publiczności dorobek artysty powstały w czasach funkcjonowania agencji fotograficznej Magnum, której Cartier-Bresson wraz z Robertem Capą, Davidem Chim Seymourem oraz George’em Rodgerem był współzałożycielem. Ideą agencji, która w tym roku obchodzi 70-lecie swojego powstania, było połączenie dziennikarstwa ze sztuką, co jest wyraźnie widoczne w niewielkim wyborze prac oferowanych na aukcji.

Pablo Picasso, Femme assise, robe bleue , 1939, źródło: Christie’s

2. 11 maja – Aukcja sztuki współczesnej w Swann Galleries, Nowy Jork

Aukcja zaprezentuje dzieła największych twórców sztuki XX i XXI wieku, wśród których znajdą się takie nazwiska, jak Alexander Calder, Roy Lichtenstein, Jeff Koons, Willem de Kooning czy też Jackson Pollock. Licytacja ta obejmie prace z kategorii wszystkich najważniejszych nurtów artystycznych ostatnich 75 lat. Najważniejszymi propozycjami majowej licytacji pozostaje jednak dzieło Davida Hockney’a „The Artist and Model”, a także barwny pejzaż autorstwa Roberta Motherwella.

3. 15 maja – Aukcja sztuki impresjonistycznej i modernistycznej, Christie’s, Nowy Jork

Majowej aukcja Christie’s zaprezentuje publiczności 56 obiektów, a wśród nich realizacje Fernanda Légera, Claude’a Moneta, Paula Gauguina czy Joana Miró. Dziełem o najwyższej estymacji spośród ogółu oferowanych w maju dzieł jest jednak portret autorstwa Pabla Picassa pt. „Femme assise, robe bleue”, którego wartość wyznaczono na 35-50 milionów dolarów.

El Anatsui, Earth Developing More Roots, 2011, źródło: Sotheby’s

4. 16 maja – Aukcja afrykańskiej sztuki modernistycznej i współczesnej, Sotheby’s, Londyn

Aukcję sztuki afrykańskiej w londyńskim Sotheby’s reprezentują artyści z całego kontynentu, między innymi Irma Stern, Yinka Shonibare oraz William Kentridge. Główną atrakcją majowej licytacji będzie jednak praca „Earth Developing More Roots” – rzeźba ścienna autorstwa El Anatsui, wykonana z aluminiowych kapsli i miedzianego drutu.

5. 16 maja – Aukcja sztuki powojennej i współczesnej, Bonhams, Nowy Jork

Wśród najciekawszych obiektów oferowanych przez tę aukcję znajduje się barwne płótno Hansa Hofmanna pt. „A Certain Mood” z 1959 roku. Wartymi uwagi dziełami prezentowanymi na licytacji są także abstrakcyjny obraz Helen Frankenthaler oraz pop-artowa rzeźba Roy’a Lichtensteina.

fot. (góra) Paul Gauguin, Bretonne et oie au bord de l’eau, 1888, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.