szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Obraz Alexa Katza skradziony z monachijskiej galerii w środku dnia

08.05.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

W piątek, 28 kwietnia bieżącego roku, niemiecka policja powiadomiła o kradzieży jednego z obrazów Alexa Katza. Przedstawiająca niebieskie kwiaty realizacja wyniesiona została z monachijskiej Galerie Klüser w biały dzień.

Alex Katz, Ulla, 2011, źródło: Christie’s

Zatytułowana „Box Flower 1”, niewielkich rozmiarów praca autorstwa obecnie 89-letniego, amerykańskiego malarza, rzeźbiarza i grafika, warta jest dziesiątki tysięcy dolarów. Skradziony obraz eksponowany był w głębi monachijskiej galerii przy ulicy Türkenstrasse. Złodziej najprawdopodobniej ściągnął go ze ściany w godzinach otwarcia instytucji, po czym wyszedł z budynku niezauważony przez pracowników.

Do kradzieży musiało dojść pomiędzy środą 22 lutego bieżącego roku od godziny 14, a czwartkiem 23 lutego do godziny 15. Niemiecka policja zdecydowała się jednak ujawnić informację o rabunku dopiero w piątek, 28 kwietnia.

Stażysta galerii zgłosił nieobecność obrazu 23 lutego. Kilka dni przed wydarzeniem instytucja sprzedała podobną pracę Alexa Katza, dlatego też pierwotnie praktykant sądził, że zniknięcie dzieła powiązane jest ze zrealizowaną transakcją.

Galerie Klüser reprezentuje twórczość Alexa Katza od 1989 roku. Obraz „Box Flower 1” był eksponowany w ramach trwającej od 7 lutego wystawy pt. „Hommage à Alex Katz”, która odbywała się w dwóch lokalizacjach instytucji – przy Türkenstrasse oraz przy pobliskiej Georgenstrasse. Retrospektywny pokaz twórczości artysty zakończył się 25 marca.

Alex Katz, December, 1974, źródło: Christie’s

Urodzony w 1927 roku amerykański malarz żydowskiego pochodzenia znany jest przede wszystkim z unikatowego sposobu odwzorowywania postaci. Podobnie, jak w przypadku portretów, również przedstawienia kwiatów oraz pejzaży rejestruje on na płótnie przy pomocy dużych plam płasko nakładanego koloru.

Dotychczasowy rekord aukcyjny Alexa Katza wynosi 690 tysięcy dolarów i został on ustanowiony w 1967 roku realizacją pt. „Red Tulips”. Drugim najwyższym wynikiem sprzedażowym Amerykanina jest 666 tysięcy dolarów za pracę pt. „Blue Umbrella#2” wylicytowaną w 1972 roku. Obrazy artysty o wymiarach podobnych do skradzionego dzieła szacowane są natomiast na około 30 tysięcy dolarów.

fot. (góra) Alex Katz, Marigolds, 2002, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.