szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Znamy laureatów Złotych Lwów

16.05.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Znamy już laureatów nagród przyznawanych przy okazji 57. Biennale w Wenecji. Na wydarzenie, które wystartowało 13 maja, składają się pokazy 86 narodowych pawilonów oraz główna wystawa pt. „Arte Viva Arte”, skupiająca 120 artystów z 51 krajów.

Cinthia Marcelle, The Fantastic Tale, 2012, źródło: Christie’s

Główne nagrody przyznawane podczas 57. Biennale w Wenecji powędrowały do Niemców. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Manuela J. Borja-Villel, dyrektora Muzeum Reina Sofia w Madrycie, najważniejszym wyróżnieniem uhonorowało niemiecki pawilon z monumentalną instalacją Anne Imhof. Zaprezentowana podczas weneckiego Biennale praca pt. „Faust” autorstwa 39-letniej artystki z Frankfurtu nad Menem łączy sztuki plastyczne, muzykę, a także elementy filmu i baletu. Kilkugodzinny performans, współtworzony przez 30-osobową grupę tancerzy, aktorów, muzyków, scenografów, architektów, fotografów, filmowców, porusza zagadnienia związane z władzą, przemocą, oporem oraz wolnością. Dodatkowym wyróżnieniem za pawilon narodowy uhonorowano Brazylię, która zaprezentowała, odwołującą się do problemów współczesnego społeczeństwa brazylijskiego, instalację artystki Cinthii Marcelle i filmowca Tiago Mata Machado. Wyeksponowana w enigmatycznej przestrzeni praca, wywołuje w widzu nieokreślone wrażenie niepokoju.

Carolee Schneemann, Eye Body: 36 Transformative Actions, 1963, źródło: Christie’s

Złoty Lew za twórczość indywidualną trafił natomiast w ręce 77-letniego twórcy z Fuldy, Franza Erharda Walthera. Artysta, który po raz pierwszy wziął udział w weneckim Biennale, prezentuje wielkoformatową realizację z tkaniny i płyt stalowych. Z kolei nagrodę Srebrnego Lwa przyznano, urodzonemu w Wielkiej Brytanii, a żyjącemu i tworzącemu w Kairze, Hassanowi Khanowi. Przy okazji 57. Biennale w Wenecji, artysta stworzył dźwiękową instalację pt. „Composition for a Public Park” zawierającą zarówno elementy poetyckie, jak i polityczne. Jury doceniło również twórczość Amerykanina, Charlesa Atlasa, poruszającego zagadnienia seksualności oraz Petrita Halilaja za ingerencje w architekturę weneckiego Arsenału, które przybliżają publiczności historię spornego terytorium, jakim jest Republika Kosowa – miejsce pochodzenia artysty.

Złotego Lwa za całokształt twórczości 13 maja odebrała także Carolee Schneemann, amerykańska artystka intermedialna, która obecnie uważana jest za jedną z najważniejszych postaci w rozwoju performansu i body artu.

W pawilonie polskim wyeksponowano prace Sharon Lockhart, inspirowane działalnością Janusza Korczaka.

fot. (góra) Franz Erhard Walther, Wandgesang, 1990, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.