szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

CERN pomoże konserwatorom w dochodzeniu autentyczności dzieł sztuki

17.05.2017

Aktualności, Ciekawostki

Eksperci z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) opracowują nowoczesne urządzenie, które istotnie wspomoże konserwatorów sztuki czy znawców biżuterii w rozstrzyganiu o fałszerstwie dzieł. Te interesujące doniesienia mają związek z prezentacją Linac 4, najnowszego urządzenia wspierającego słynny Wielki Zderzacz Hadronów.

Prototyp Linac 4

9 maja specjaliści z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) przedstawili światu nowe urządzenie. Linac 4 to akcelerator, którego głównym zadaniem będzie wstępne przyspieszanie cząstek trafiających ostatecznie do Wielkiego Zderzacza Hadronów. Zastąpi tym samym niemal 40-letnie urządzenie do tej pory pełniące taką funkcję i przyczyni się do zdobycia jeszcze większej wiedzy o cząstkach elementarnych. Co jednak szczególnie ciekawe – z punktu widzenia rynku sztuki – to fakt, że Linac 4 może stać się niezwykle ważnym narzędziem w wykrywaniu fałszerstw w dziełach malarskich czy biżuterii.

Przypominający 90-metrową rurę akcelerator kosztował 93 miliony dolarów, a jego stworzenie zajęło 10 lat. Ale specjaliści z CERN wskazują, że Linac 4 został zaprojektowany w taki sposób, by można było wykonać na jego podstawie mniejsze, przenośne urządzenia. Kilka z nich już wkrótce będzie wspomagać walkę z rakiem, m.in. przez ultranowoczesną metodę diagnozy nowotworów.

Aktualnie CERN pracuje nad zbudowaniem wygodnego w obsłudze urządzenia, które bez przeszkód i większych logistycznych ograniczeń będzie wykorzystywane przez konserwatorów i specjalistów od wykrywania fałszerstw w dziełach sztuki. Ma mieć niecały metr długości i ważyć około 100 kilogramów. Koordynator projektu, Maurizio Vretenar, poinformował o zawiązanej w tym celu współpracy z paryskim Luwrem. Luwr, jako jedyne muzeum sztuki na świecie, ma już w swoich zasobach podobne urządzenie, zwane AGLAE. We wtorki, gdy muzeum zamknięte jest dla odwiedzających, paryscy eksperci analizują przy jego użyciu będące w posiadaniu Luwru eksponaty. AGLAE jest jednak dość pokaźnych rozmiarów.

Luwr w Paryżu

Jeśli mniejsza wersja Linac 4 sprawdzi się w praktyce, CERN zaproponuje ją innym instytucjom zajmującym się ochroną dziedzictwa kulturowego, a konserwatorzy zyskają urządzenie, które może okazać się przełomem w wykrywaniu fałszerstw. Docelowo Linac 4 w wariancie dla muzeów ma zderzać ze sobą o wiele mniejszą liczbę cząsteczek niż w samym CERN, dlatego będzie w stu procentach bezpieczny i nie naruszy dzieł sztuki. W kilka godzin dostarczy wyniki, z których konserwatorzy wyciągną bezcenne i niezwykle precyzyjne informacje na temat rodzaju użytej farby czy okresu wykonania obrazu. Przyczyni się także do znalezienia odpowiedzi na pytanie, skąd pochodzi wchodzący w skład biżuterii kamień szlachetny.

Linac 4 wzmocni pozycję konserwatorów, którzy uzyskają argumenty w dociekaniu proweniencji dzieł sztuki. Czy oznacza to równocześnie podanie w wątpliwość niektórych dotychczasowych pewników? Akurat na to pytanie o odpowiedź jest dużo trudniej – samo urządzenie trafi zresztą zapewne wyłącznie do największych i najbogatszych muzeów świata.

To nie pierwsza inicjatywa CERN związana ze światem sztuki. Choć głównym zadaniem stojącym przed CERN jest rozwijanie zaawansowanych badań w dziedzinie fizyki, organizacja prowadzi Arts at CERN, program wspierający artystów. Ci z nich, którzy w swoich działaniach artystycznych eksplorują technologiczny wymiar rzeczywistości i starają się wyrazić związki człowieka z nowymi technologiami, mogą starać się o rezydencję w Genewie, gdzie siedzibę ma CERN.

fot. (góra) Fałszerz Han van Meegeren podczas prac nad obrazem „Jezus wśród doktorów”

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.