szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

Łódzki Atlas Sztuki kończy działalność

19.05.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

Podjęto oficjalną decyzję o zakończeniu działalności łódzkiej galerii Atlas Sztuki. Trwająca tam do 18 czerwca wystawa twórczości Rafała Milacha, zrealizowana w ramach 16. edycji Fotofestiwalu, jest ostatnią ekspozycją prezentowaną w przestrzeni jednej z najlepszych niekomercyjnych instytucji kultury w Polsce.

Nie są znane oficjalne powody zamknięcia funkcjonującej od ponad 14 lat galerii sztuki. Jej pomysłodawca i założyciel, Andrzej Walczak, odżegnuje się od komentowania tej decyzji. Nieoficjalne doniesienia mówią jednak o tym, iż na zakończenie działalności Atlasa Sztuki miał wpływ brak dostatecznego wsparcia udzielanego instytucji przez lokalnych decydentów i media.

Widok wideoinstalacji pt. „Play back (of_Irène)” na wystawie Anny Konik w Atlasie Sztuki w 2011 roku

Atlas sztuki powołany został do życia w 2003 roku przez Andrzeja Walczaka, jednego ze współwłaścicieli firmy Atlas, producenta materiałów budowlanych. Od tego momentu instytucja zyskała miano jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych miejsc związanych z kulturą w Łodzi, zaś jej sława przekroczyła granice Polski. Wystawą inaugurującą działalność galerii była prezentacja prac Romana Opałki. W jej murach pokazywane były również dzieła Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego, Wojciecha Fangora, Krzysztofa Wodiczki, Katarzyny Kozyry, Wojciecha Wilczyka, Roba Kriera, Davida Lyncha, a także zbiory Eriki Hoffmann-Koenige. Nierzadko realizowane przez instytucję pokazy ponownie prezentowane były w innych galeriach polskich czy zagranicznych. Atlas Sztuki oraz Andrzej Walczak nagrodzeni zostali także przez Ministerstwo Kultury w Konkursie Mecenas Sztuki.

fot. (góra) Budynek Atlasa Sztuki w Łodzi

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów