szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Aukcja nowojorskiego oddziału Christie’s przyniosła 449 milionów dolarów

22.05.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Sklep rynekisztuka

17 maja w nowojorskiej siedzibie Christie’s odbyła się aukcja sztuki powojennej i współczesnej zakończona dobrym rezultatem równym 449 milionom dolarów, mieszczącym się w szacowanym pierwotnie wyniku, który zakładał sumę od 339 do 462 milionów dolarów. Wylicytowana kwota zaskakuje tym bardziej, iż w ostatniej chwili z aukcji wycofano jeden z jej głównych obiektów – obraz „Untitled II” Willema de Kooninga wyceniany na 25-25 milionów dolarów.

Willem de Kooning, Untitled II, 1977, źródło: Christie’s

Pomimo iż majowa aukcja sztuki powojennej i współczesnej w Christie’s osiągnęła lepsze rezultaty niż analogiczna licytacja z 2016 roku (ok. 318 milionów dolarów), pozyskana suma wciąż w ogromnym stopniu odstaje od wyników z ostatnich lat (2015 – 658,5 milionów dolarów, 2014 – 744,9 milionów dolarów). Dobrą prognozą pozostaje jednak fakt, iż spośród 71 oferowanych obiektów aż 68, czyli 98 procent, zostało sprzedanych.

Jednym z niezaprzeczalnie najcenniejszych dzieł aukcji był tryptyk autorstwa Francisa Bacona z 1963 roku pt. „Three Studies for a Portrait of George Dyer”. Jest to pierwsza seria portretów, na których artysta uwiecznił swojego kochanka. Dawniej praca znajdowała się w kolekcji bliskiego przyjaciela Bacona, brytyjskiego pisarza Roalda Dahla, natomiast ostatnim właścicielem realizacji, który zdecydował o wystawieniu jej na majowej aukcji, był francuski kolekcjoner, Pierre Lambrail. Tryptyk, którego estymację ustalono na 50-70 milionów dolarów, ostatecznie wylicytowany został za sumę przekraczającą zaledwie 51 milionów dolarów.

Andy Warhol, Big Campbell’s Soup Can with Can Opener (Vegetable), 1962, źródło: Christie’s

Z kolei praca Andy’ego Warhola pt. „Big Campbell’s Soup Can With Can Opener (Vegetable)” z 1962 roku, której wartość wyceniano na 21-25 milionów dolarów, przekroczyła nieco pierwotne szacunki, osiągając kwotę 27,5 milionów dolarów. Po raz ostatni dzieło oferowane było na nowojorskiej licytacji Christie’s w listopadzie 2010 roku. Wówczas jego estymacja była wyższa – wahała się pomiędzy 30 a 50 milionami dolarów. Pomimo to obraz kupiono za niższą niż ostatnio sumę, wynoszącą 23,8 miliony dolarów.

Na pozyskanie dużo wyższej kwoty liczono w przypadku pracy Sigmara Polke pt. „Frau mit Butterbrot”, która, estymowana na ponad 15 milionów dolarów, dawała nadzieję na pobicie przez artystę swojego dotychczasowego rekordu cenowego, czyli 27 milionów dolarów pozyskanych w maju 2015 roku w Sotheby’s za sprzedaż dzieła „Dschungel (jungle)”. Ostatecznie jednak znalazła kupca gotowego zapłacić 17 milionów dolarów.

Jean-Michel Basquiat, La Hara, 1981, źródło: Christie’s

Sporo emocji wywołała licytacja abstrakcyjnego płótna pt. „Leda and the Swan” Cy’a Twomblyego, którego wartość oszacowano na 35-55 milionów dolarów. Rozpoczynając sprzedaż od ceny wywoławczej równej 30 milionom dolarów, o dzieło mocno konkurowało trzech kolekcjonerów. W końcu jego nabywcą został Larry Gagosian, który zaproponował ostateczną kwotę równą 52,9 milionom dolarów. Kolekcjoner okazał się jednym z najaktywniejszych uczestników minionej aukcji – oprócz pracy Twombly’ego nabył on do swojego zbioru także abstrakcyjny obraz Ursa Fischera (787 tysięcy dolarów) oraz rzeźbę Roy’a Lichtensteina (3 miliony dolarów).

Znany kolekcjoner, Steve Cohen, postanowił na majowej aukcji wystawić obraz Jean-Michela Basquiata „La Hara” z 1981 roku, który okazał się obiektem zaciętej walki pomiędzy dwoma zainteresowanymi. Szacowany na sumę w przedziale 22-28 milionów dolarów, osiągnął kwotę przekraczającą pierwotne szacunki, równą niemal 35 milionom dolarów. Zjawisko potężnego wzrostu cen dzieł Amerykanina w ostatnich latach potwierdza fakt, iż praca „La Hara”, oferowana na aukcji po raz ostatni niemal trzy dekady temu w nowojorskim Sotheby’s, sprzedana została wówczas za 341 tysięcy dolarów.

fot. (góra) Francis Bacon, Three Studies for a Portrait of George Dyer, 1963, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.